Šumperk v minulosti v 1. lize dvakrát došel až do čtvrtfinále, několik kol dokonce vedl tabulku. Co vedlo k pádu do 2. ligy vysvětluje manažer klubu Jaroslav Horák.

Jaké jsou pocity z této sezony?
Cítím zklamání, ale musím říct, že letos jsme si o sestup koledovali. Nebyli jsme schopni v důležitých zápasech více zabodovat. Asi jsme sestoupili zaslouženě.

Nedařilo se vám hlavně venku, jedna remíza, jedna výhra…
Z venku čtyři body, to je málo, ale my takhle podobně špatně bodovali venku i v minulých sezonách. Jenže letos jsme nebodovali ani doma. Dříve se říkalo, že se ze Šumperku body nevozí, letos to neplatilo.

Zdá se, že Šumperk doplatil na postupný odchod silné generace, která 1. ligu pro Šumperk vybojovala a dokázala dvakrát dojít až do play-off.
Je to asi jeden z důvodů. Silná generace stárne, někteří hráči neměli tu výkonnost, co dříve. Ale i tak jsme mohli ligu zachránit. Ale je pravda, že hráče jako Hecl, Opravil, Strnad nebo Martin Málko v jejich nejlepších futsalových letech jen tak nenahradíte. Letos někteří z nich chyběli a to je třeba dohromady čtyřicet gólů za sezonu.

Zdá se také, že vzrostla nechuť klubů velkého fotbalu „půjčovat“ své hráče futsalu.
Doposud velkému fotbalu vadilo, když jejich hráči hráli futsal i během sezony velkého fotbalu, což celkem chápu. Ale letos jim to zakazovali i v přípravě, což je nepochopitelné. Futsal se hraje v pátek, nerozumím tomu, proč někteří nemohli hrát i futsal.

Ono se to letos tak nějak všechno proti šumperskému futsalu spiklo: velká generační výměna, zákazy hráčům velkého fotbalu…
Dalo by se to tak říct, ale je nutné říct i to, že letošní sezona byla nejkvalitnější, co první ligu hrajeme. Nováčci vždy hráli o udržení, letos byli druzí a třetí. Do futsalu vstoupily velké kluby a navzdory krizi i více peněz. Šumperk je provinční klub, téhle větší a větší kvalitě letos nedokázal vzdorovat.

Takže od příští sezony čeká šumperský futsal 2. liga. Jak moc se změní nebo nezmění kádr?
Je ještě brzy říkat nějaké vize pro druhou ligu. Ale chceme udržet tým, který tady teď je. Je tam hodně mladých hráčů z naší juniorky, pro které byly zápasy první ligy obrovskou zkušeností a teď se budou moci ukázat v lize druhé. Já v našem kádru nečekám nějaké velké změny.

Asi vás mnozí uvidí jako favorita 2. ligy.
Je to možné, soupeři si na nás budou brousit zuby. Chceme hrát nahoře, ale jak se bude dařit, to nedokážu odhadnout. Druhou ligu jsem dlouho neviděl, přiznám se, že nemám moc přehled, jakou má úroveň. My jsme hráli pět let první ligu, snad to bude na našich výkonech znát.

Reportáž z posledního utkání Delty v 1. lize a konečnou tabulku najdete ZDE