Soutěže mladých hasičů v běhu na 60 metrů překážek se zúčastnilo 357 závodníků v kategoriích přípravka do 8 let, mladší dívky, mladší chlapci, starší dívky a starší chlapci.

Vzhledem k velkému počtu závodníků postoupilo do druhého kola 30 nejlepších z kola prvního v každé kategorii. Nejlepší časy čtyř závodníků z jednoho pětičlenného družstva se z prvního kola sčítají a započítávají se do hodnocení družstev. Družstvům okresu Šumperk se tato soutěž započítávala do hodnocení Ligy mladých hasičů.

V kategorii přípravka vybojovala prvenství Gabriela Krobotová z Nového Malína v čase 20,77 s., druhý skončil Ondřej Adámek z Dolních Studének se ztrátou pouze jedné desetiny, třetí místo patřilo Karolíně Zadrobílkové z Liptálu. Do první pětky se ještě probojovali čtvrtý Daniel Staněk z Vikýřovic a pátý Michal Tihlařík z hrabišínského áčka.

Kategorii mladších dívek jasně vyhrála Dominika Klvaňová z Oznice A v čase 15,60 s., když ostatní závodnice předběhla o více jak tři vteřiny! Na stupně vítězů ji doprovodily Tereza Talandová z Doloplaz a Tereza Bajzíková z Jarcové. Na čtvrtém a pátém místě se umístila děvčata z Bludova A Lenka Strouhalová a Monika Sobotková.

Také kategorii mladších chlapců vyhrál člen rodiny Klvaňů: Daniel Klvaňa z Oznice A tuto trať prolétl za 14,41 s. a nadělil tak necelé dvě vteřiny druhému Markovi Harmerthovi z Dolních Studének A, a Michalu Hromadovi z Hovězí. Nejlepší pětici pak doplnili Adam Bartoň z Oznice A, a Martin Smílek z Jarcové.

Celkově pak v součtu družstev kategorie mladších zvítězilo družstvo Oznice A, druhá skončila Jarcová a třetí Dolní Studénky A. V hodnocení okresních družstev vyhrálo družstvo Dolních Studének A před druhým Bludovem A, a třetími Vikýřovicemi.

V kategorii starších chlapců byly k vidění opravdu dech beroucí vyrovnané souboje okořeněné rekordem trati. Toho dosáhl celkově samozřejmě první Tomáš Weidinger z Bludova a čas jeho pokusu se zastavil na 13,23 s. Druhý Marek Téra ze Stolína za ním zaostal o necelé dvě desetiny a třetí Jaroslav Bechný z Veselé A ztratil na vítěze půl vteřiny.Do první pětky se probojovali ještě Martin Koňařík z Hovězí A, a Ondřej Seman ze Stolína.

Kategorie starších děvčat byla tou nejobsazenější, startovalo zde 96 závodnic. S překážkami si nejlépe poradila Zuzana Adamcová z Huslenek, která dráhu proletěla za 13,12 s., čímž vytvořila také rekord kategorie. Na stupně vítězů ji doprovodily Martina Matysková ze Stolína a Lenka Maňáková z Huslenek. Pětici nejlepších dívek doplnily ještě Kateřina Skalková z Jarcové a Kristýna Šťastná z Liptálu.

Soutěž družstev v této kategorii vyhrálo družstvo z Jarcové před druhým Stolínem a celkově třetím Liptálem. Z okresu Šumperk bylo nejlepší družstvo Lesnice před Vikýřovicemi a Dolními Studénkami.

Přestože touto soutěží si organizátoři dali za cíl propagaci hasičského mládí a po deset let se konala na Hlavní třídě v centru Šumperku, přestěhování na stadion a polytanovou dráhu bylo ku prospěchu, hlavně co se týká závodníků.

Jiří Hýbl