Horáčková je majitelkou stříbra ze světového mistrovství družstev, Fochler je vicemistrem Evropy v poněkud méně známé disciplíně, která by se dala popsat jako běh se psem volným terénem.

Vyhlášení proběhlo v pátek 15. ledna na tradičním sportovním plese v Katolickém domě v Zábřehu a organizátory bylo opět tradičně občanské sdružení Burčáci.

Ovšem akce samotná už tolik tradice nectila – tedy v dobrém.

Mimořádného ocenění se dočkali zábřežští fotbalisté, tedy sport, který je v podobných regionálních anketách většinou cíleně opomíjen.

Mimořádné ocenění převzal také v Zábřehu pro mnohé kontroverzní šéf Sportovních klubů Miloslav Tempír, z jehož děkovné řeči mohl někdo vysledovat jistou kritiku zábřežských poměrů.

„Dalo by se i ledacos udělat, získat peníze z centra, ale vždycky k tomu musí město něco dát. A to něco, co musí město k dotacím dát, se velmi těžce prosazuje,“ říkal publiku na mikrofon Miloslav Tempír.

Nespokojenost sportovní obce s podporou zábřežské radnice byl na vyhlašování nejlepších sportovců města cítit na každém kroku.

Město údajně letos tuto oblíbenou akci nepodpořilo ani korunou, starosta proto dokonce údajně nebyl na ples sportovců pozván.

Navzdory tomu si ale anketa sportovců z nepříliš velkého města udržuje neuvěřitelnou úroveň aktérů: kdo se chtěl dostat na stupně vítězů, musel uspět na mezinárodní scéně.

Nejlepší sportovci města Zábřehu za rok 2009

1. Vít Nosálek (1987)

Mistr Evropy v autokrosu divize D 3A, mistr České republiky

2. Pavlína Horáčková (1965)

Stříbro na mistrovství světa v plachtění družstev žen, třetí na mistrovství ČR

3. Petr Fochler (1991)

Stříbro na mistrovství Evropy v canicrossu, třetí na mistrovství ČR

4. Petr Horvát (1997): třetí na mezinárodním mistrovství ČR v orientačním běhu, překonal dva absolutní zábřežské mužské rekordy v plavání na 800 a 1500 metrů, reprezentant ČR. 5. Hana Wiedermannová (1988): účastnice mistrovství světa žen v kuželkách, stříbro na juniorském mistrovství ČR jednotlivkyň. 6. Kateřina Kyselá (1988): jezdectví, účastnice mistrovství světa, vítězka mezinárodních dostihů v Rakousku a v Pardubicích. 7. Bohumil Molek (1957): mistr ČR v letním plavání masters na 3 km. 8. Kamil Andrle (1994): mistr ČR juniorů jednotlivců ve stolním hokeji. 9. Jan Prosser (1987): stříbrný na mistrovství ČR v thaiboxu do 64 kg. 10. Josef Focher (1985): mistr ČR mužů jednotlivců ve stolním hokeji

Mimořádná ocenění

Za sportovní výkon: družstvo mužů fotbalistů SK Sulko Zábřeh. Za druhé místo po podzimní části Moravskoslezské fotbalové ligy

Za dlouholetou činnost: Miloslav Tempír. Stojí v čele Sportovních klubů Zábřeh. Spoluzakladatel Asociace tělovýchovných jednot a sportovních klubů. V letošním roce se dožívá 80 let

Mimořádné ocenění: Aleš Malý. Mistr České republiky a třetí na mistrovství Evropy v orbě traktorem