„Měli jsme trochu obavy z počtu účastníků, zvláště pak v porovnání s loňským postcovidovým rokem, ale naštěstí letos zůstala účast na relativně rozumném čísle 39 startujících ve dvanácti družstvech. Pro porovnání, loni měla soutěže téměř dvojnásobek účastníků. Pořadatelé i letos soutěž dobře zvládli a my, závodníci, jsme se tak mohli soustředit více na sebe a své výkony," pochvaloval si Tomáš Pliska.

Startovní pole bylo rozděleno do dvou přibližně stejně početných skupin. Ladislav Pliska startoval v první a Tomáš Pliska ve druhé. Prvně jmenovaný se v průběhu minulého roku potýkal se zdravotními komplikacemi, nicméně trénink v poslední době naznačoval, že je situace již o něco lepší a výkony v této sezóně by mohly být zajímavé.

A to se i ukázalo. V trhu závodník prvním pokusem zvládl 72 kg, druhý na 79 kg se mu sice nepodařil, ale tím se šumperský závodník nenechal rozhodit a ve třetím pokusu na rovných 80 kg už uspěl.

V nadhozu měl původně v plánu zvednout na první pokus jen 90 kg, nicméně forma se ukázala jako překvapivě dobrá a základní pokus v nadhozu proto šumperský borec absolvoval na 101 kg. Samozřejmě úspěšně. Druhý pokus byl poněkud dramatičtější, když mu činka se 106 kg lehce popojela v rukou a výsledný pokus pak byl trochu nakřivo, nicméně i tak se zadařilo. Třetí vystoupení naopak úspěšné nebylo. Činku se 108 kg už nad hlavu nedostal.

Ve druhé skupině nastoupil Tomáš Pliska, který měl oprávněné obavy z trhu, ve kterém se mu moc nedařilo ani v přípravě. To se ukázalo už při prvním pokusu na 90 kg, kdy sice činku v napnutých rukou udržel, ale při pokusu přeběhl téměř celou soutěžní platformu. Pokus tak vypadal docela dramaticky.

Druhý pokus na 95 kg se pak povedl lépe, nicméně u třetího pokusu na 100 kg se ukázaly nedostatky v přípravě, hlavně po psychické stránce. Závodník se neodhodlal odlepit činku od země. I to se ale občas stává.

Naopak v nadhozu byla příprava víc než dostatečná, což dokázaly pocitově dost lehké pokusy se 120, 125 a 130 kg a závodník pak trochu litoval, že nenasadil už první pokus o několik kg více.

Šumperští borci v barvách Holešova tak v náročné mezinárodní konkurenci vybojovali celkové třetí místo a zároveň se stali i nejlepším z českých družstev. První totiž skončili polské družstvo Jurajskie Orly z města Myszkova a stříbro bral slovenský Velký Meder.

Tím si navíc zajistili dobrou pozici do druhého závěrečného kola této soutěže, které proběhne v červenci. Laďovi Pliskovi se navíc jako bonus podařilo ve své kategorii vylepšit hned tři české rekordy, a to v trhu, nadhozu a dvojboji (součet trh + nadhoz).

Výkony v číslech:

Ladislav Pliska - trh 72 kg, 79 kg(x), 80 kg; nadhoz 101 kg, 106 kg, 108 kg(x); celkově 327 bodů (8 nejlepší výkon v soutěži)
Tomáš Pliska - trh 90 kg, 95 kg, 100 kg(x); nadhoz 120 kg, 125 kg, 130 kg; celkově 268 bodů