Víkend 2. a 3. června patřil mistrovství České republiky ve sportovní gymnastice v áčkových kategoriích mužů, žen, juniorů, juniorek a kadetek. V Brně se předvedlo pět reprezentantů Gymnastického klubu Šumperk: Adéla a Vendula Měrkovy, Marie Nevrklová, Viktorie Harásková a junior Ondřej Dostál.

Viktorie Harásková je zatím první gymnastkou GK Šumperk, která se probojovala do závodu mistrovské třídy, což je nejvyšší seniorská kategorie u nás. Teprve patnáctiletá Harásková, která ještě loni patřila mezi juniorky, vybojovala ve volném čtyřboji jedenácté místo a skvělými výkony na kladině a přeskoku si zasloužila postup do nedělního finále! V nabitém finálovém závodě potom nezklamala a odvezla si dvě pátá místa.

Domácí šampionát v této kategorii ovládla, po zranění olympioničky Pálešové, Jana Šikulová ze Sokola Brno I, která získala tři zlaté medaile z víceboje a finále na přeskoku a prostných.

Tři mladé gymnastky měl GK Šumperk i v kategorii kadetek. Sestry Měrkovy a Marie Nevrklová absolvovaly sobotní víceboj a nedělní povinný čtyřboj bez většího zaváhání a umístily se na předních příčkách výsledkové listiny, i když věkem patřily k nejmladším závodnicím. Ve volném čtyřboji si nejlépe vedla Nevrklová, která obsadila 9. místo, o rok mladší sestry Měrkovy obsadily v těsném odstupu 15. a 16. místo v konkurenci 33 závodnic z celé republiky.

Druhý den se v povinných sestavách postarala o nejlepší umístění A. Měrková (skvělé 7. místo), Nevrklová skončila 12 a V. Měrková po nezdaru na přeskoku zopakovala 16. místo ze sobotního volného závodu. Za zmínku stojí 4. místo Marie Nevrklové z povinného přeskoku, kde jí chyběla jen necelá desetina bodu na první tři závodnice! Svěřenkyním trenérky Urbanové tak patří velká gratulace a přání dalších úspěchů do budoucna.

Jediným závodníkem, který náš klub v Brně reprezentoval, byl junior Ondřej Dostál. Dostál se ukázal ve volném šestiboji (8. místo) a ve finále na hrazdě a kruzích. Mezi nejlepšími šesti juniory na kruzích obsadil pěkné 5. místo jen desetinku bodu za šumperským odchovancem (v současné době reprezentantem Sokola Kolín) Radkem Smékalem. V mužské královské disciplíně hrazdě se mu vedlo ještě o něco lépe a skončil na místě čtvrtém.

Gymnastky uspěly i v Budapešti

Ve stejném termínu jako mistrovství republiky se konal i mezinárodní závod v maďarské Budapešti. Účastnily se ho tři mladé gymnastky z GK Šumperk – Eva Kubíčková, Agáta Kněžková a Nikola Urbanová. Velkého střediska pro gymnastickou přípravu, které se v České republice vidí jen zřídka, se děvčata nezalekla a všechna se umístila v první desítce.

V silné konkurenci klubů z Maďarska a Česka si nejlépe ze Šumperských vedla Eva Kubíčková, která obsadila čtvrtou příčku. Celým čtyřbojem prošly pěkně i její týmové kolegyně A. Kněžková (8. místo) a N. Urbanová (9. místo). Autor: Helena Konopová