Jízdy s eskymáckými obraty, kdy se závodník ocitá hlavou ve vodě, začnou v osm ráno, finálové jízdy přijdou na řadu asi kolem desáté hodiny.

Ženy, muži a veteráni budu soutěžit v kategorii kajak K1 - v ní sedí závodník v lodi sám a v ruce má dvojpádlo. Druhou kategorií je závodní slalomová kánoe C1 - ta se na první pohled velmi podobá kajaku, ale závodník v ní klečí a v ruce má jen jedno pádlo.

„Všichni závodníci absolvují dvě disciplíny - nejprve přejezd bazénu tam a zpět s třemi eskymácké obraty o 360 stupňů během jízdy. Druhou disciplínou je počet eskymáckých obratů za třicet sekund. Loňský vítěz jich zvládl čtrnáct,“ láká na závod jeho hlavní organizátor Martin Linhard.

Eskymácký obrat je základní záchranný manévr. Způsobů jeho provedení je hodně, zdatní kajakáři použijí podle situace ten nejvhodnější. Ze všech variant převládají dvě základní techniky nazývané páka a šroub.

Krajské kolo se koná v Šumperku podruhé, pořádá ho společnost Vodácká Morava spolu s Domem dětí a mládeže Vila Doris, kde Martin Linhard vede vodácký kroužek.

Vítězové postoupí na mistrovství republiky, které se bude konat v březnu v Brně.

Související: V šumperském bazénu se závodilo v eskymování (VIDEO)