VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Javorníku zakončili seriál Shock Cupu v off rod tech trialu

Javorník – Poslední závod letošního ročníku mistrovství České republiky v off rod tech trialu SHOCK CUP hostil Javorník. Závody v Javorníku mají již patnáctiletou tradici. Pořadatelem závodu, jako i celého seriálu, byl AGENAS TEAM autoklub v AČR Javorník v úzké spolupráci a podpory s Městem Javorník a Olomouckým krajem.

4.10.2012
SDÍLEJ:

Klid před bouří. Takhle to vypadalo v sobotu ráno na závodišti před rozpravou a startem do sekcí. Foto: Jan Mýlek

Zahájení Velké ceny města Javorník 2012 bylo v sobotu ráno na náměstí v Javorníku. Závod slavnostně zahájili Irena Karešová, starostka města Javorník, Tomáš Kočí, zástupce generálního partnera závodu společnosti Al-Namura Praha a Oldřich Janků, ředitel závodu a celého seriálu SHOCK CUP. Po slavnostním zahájení se posádky za doprovodu Policie České republiky, dopravního inspektorátu Jeseník, přesunuly na závodiště v Horních Hošticích.

Na poslední závod do Javorníku přijelo celkem 30 posádek z celé České republiky. Startovní pole letošního ročníku bylo rozděleno na dvě skupiny. Extra třídy pro ostrý závod a volné třídy pro začínající závodníky a ostatní zájemce z řad široké veřejnosti, kteří si zatím na ostrý závod netroufají, ale chtějí si jízdu v terénu vyzkoušet. Pořadatelé tak chtějí vytvořit podmínky pro organizované ježdění v lokalitách k tomu určených a zamezit tak volnému a neorganizovanému ježdění ve volné přírodě. V extra třídách startují posádky s vozidly s úpravami pro náročnou jízdu v terénu. Volných tříd se mohou zúčastnit pouze vozidla tzv. „leštěnky, tj. vozidla s přidělenou registrační značkou a zaplaceným pojištěním odpovědnosti za provoz vozidla. V extra třídách startovalo v Javorníku celkem 17 posádek, ve volných třídách 13 posádek.

Závodiště v Horních Hošticích se nevyznačuje extrémním terénem s prudkými stoupáními. Přesto se pořadatelům podařilo připravit pro extra třídy technicky náročné sekce, ve kterých nechybělo ani pověstné Hoštické bláto. Pro volné třídy byly připraveny podstatně méně náročné sekce, odpovídající startujícím vozidlům a schopnostem posádek.

Že to nebudou mít posádky v extra třídách lehké, se posádky přesvědčily hned v prvních sekcích. Dolní sekce se postupem času a průjezdem vozidel měnily v bahnité tůně a tak nebyla v průběhu závodu nouze o vyprošťování vozidel z bahnitých pastí.

V extra třídě O1 nenechali nikoho na pochybách Vladimír Müller s Romanem Kocinou ze Škvorce (startovní číslo 105), že to s letošním titulem myslí vážně. Svoji formu a umění potvrdili i v Javorníku, kde svoji třídu vyhráli a v celkovém hodnocení seriálu obsadili první místo.

V extra třídě O2 byla situace na prvních třech místech velice vyrovnaná. Každá z prvních třech posádek průběžného pořadí před posledním závodem mohla dosáhnout na celkově první místo. Po velmi dramatickém průběhu závodu v této třídě nakonec vyhráli Jan Linek s Václavem Pechancem z Hradce Králové (206) a získali i titul Mistrů České republiky v této třídě.

Snad nevyrovnanější startovní pole v letošním ročníku bylo v extra třídě O3, těch největších offroadů. V této třídě se v průběhu letošního ročníku vystřídalo sedm posádek z devíti. I toto svědčí o vyrovnanosti této třídy v letošním roce. Nakonec se po velmi vyrovnaném a napínavém boji s nástrahami Hoštických sekcí nejlépe poradili Milan Velechovský s Martinem Světíkem ze Sadské (301) a tuto třídu vyhráli. Bylo to jejich premiérové vítězství v závodu. Celkové prvenství v seriálu a titul Mistra ČR si z Javorníku odvážejí Daniel Ollé s Janem Kaspříkem z Karviné (324).

Ve volných třídách se bojovalo se stejným nasazením jako v extra třídách. Samozřejmě náročnost sekcí pro volné třídy je daleko menší než pro extra třídy. Ve volné třídě O4 startovaly pouze dvě posádky, z nichž jedna pro poruchu na svém voze odstoupila. Tuto třídu vyhráli Zdeněk Kadeřábek a Aleš Sirotek ze Škvorce (402). Ve volné třídě O5 vyhrála posádka Tomáš Horníček s Lucií Parmovou z Rapotína (511), kteří této třídě dominovali po celou sezónu. Vyhráli všechny závody a získali i celkové prvenství v celém seriálu. Nejvíce posádek startovalo ve volné třídě O6. V Javorníku tuto třídu vyhráli manželé Jakub a Eva Černický z Brna (608). Celkové vítězství seriálu si vybojovali pátým místem v Javorníku Miroslava Hadačová a Jan Šárník z pořádajícího Agenas teamu Javorník (399).

Poslední závod letošního ročníku seriálu SHOCK CUP Velká cena města Javorník mají posádky za sebou. Kdo se přišel do Horních Hoštic podívat, určitě nelitoval. Po oba dva dny závodu přálo počasí a bylo se opravdu na co dívat. Posádky v extra třídách předváděly doslova husarské kousky na hranici fyzikálních závodů. Je až neskutečné co jsou schopni s auty v terénu projet a nepochopitelné, že se ve velkých náklonech nepřevrátí.

Více informací k závodu a celému seriálu naleznete na www.shockcup.cz.

Jan Mýlek

Autor: Redakce

4.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Politolog Pavel Šaradín
17

Propad levice v kraji je obrovské překvapení, říká politolog

Asi nejmladší "volič" v Kopřivné na Šumpersku, patnáctiměsíční Jakub.
71

Volby táhly, Šumpersko a Jesenicko má šanci na své poslance

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

V mlze se na Mohelničáku srazily dva kamiony

Dva kamiony se srazily v pátek 20. října ráno na hlavním tahu mezi Studenou Loučkou a Moravskou Třebovou.

Rozloučili jsme se

Týdenní informační servis pohřebních služeb ze Šumperska a Jesenicka.

4. kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení