Dvaačtyřicetiletý rodák z Loštic toho v kariéře pamatuje hodně. V roce 1999 Emil Hekele startoval na mistrovství světa v kategorii do třiadvaceti let, jenže příprava v poloamatérských podmínkách znamenala dlouholetou pauzu od dalších vrcholných akcích.

„Chtěl jsem být profesionál, bohužel jsem podmínky pro to nikdy neměl a nikdy se mi to nesplnilo. Šel jsem si svojí cestou,“ vysvětloval Hekele v rozhovoru pro Českou televizi.

Sportovní samorost dokonce už dvakrát skončil s cyklistikou, jenže pokaždé se vrátil silnější. V posledních letech šla jeho výkonnost strmě nahoru a výsledkem byl premiérový domácí titul po dominantním výkonu v Jičíně. Dres českého šampiona běžně znamená automatickou nominaci na mistrovství světa. Jenže Hekele je tak trochu výjimečný případ.

OSTRÁ KRITIKA

Po diskvalifikaci na minulém republikovém mistrovství, kdy jej po návratu do depa a druhé výměně kola vyloučili ze skvěle rozjetého závodu, se tvrdě ohradil a prohlásil, že „cyklokros řídí mafie a rozhodčí proti němu byli nasazení“.

Hekele, který se až na výjimky vyhýbal domácím závodům, neměl podepsaný takzvaný statut reprezentanta. Byl tak postaven před jedinou otázku, zda statut reprezentanta podepíše, či nikoliv. Mistr republiky souhlasil a dokument by podle tiskové zprávy Českého svazu cyklistiky měl již být na cestě do rukou reprezentačního trenéra Petra Dlaska.

„Emil jel v Jičíně neskutečný závod, do kopců běhal jako Usain Bolt a myslím si, že v posledních dvou kolech by mu měl problém stačit kdokoliv ze světové špičky. Jsme rádi, že se rozhodl statut reprezentanta podepsat a těšíme se na jeho výkon na mistrovství světa,“ řekl na závodníkovu adresu předseda cyklokrosové komise Českého svazu cyklistiky Petr Balogh.

Válečné sekery jsou zakopány, což Balogh vítá. Stojí si však za tím, že loňská diskvalifikace byla oprávněná.

„Video prokázalo, že Emil skutečně opustil zónu depa. O tom není pochyb. Na druhou stranu je pravda, že jsem se s podobně přísnou diskvalifikací nikdy v minulosti nesetkal. Jak už jsem zmínil, jeho výkon v Jičíně byl impozantní a já před ním smekám.“

TŘETÍ ŠAMPIONÁT

Hekele si tak připíše třetí start v na mistrovství světa. V roce 2017 v Lucembursku debutoval mezi seniory, další rok nechyběl ve Valkenburgu. První únorový víkend ve švýcarském Dübendorfu bude věřit v životní výkon.

„S formou, kterou mám, jsem schopen zajet na mistrovství světa skvělý výsledek. Chceme jako tým udělat skvělý výsledek pro český cyklokros,“ prohlásil cyklokrosařský rebel Emil Hekele.