Olympijský vítěz ze Salt Lake City na jaře ohlásil konec sportovní kariéry, dnes se ale na domácích můstcích představí. „Udržuji se v kondici, neskončil jsem se sportem, jenom už nebudu závodit ve Světovém poháru,“ říká Aleš Valenta. Ten obhajuje loňské vítězství, Czech Open vyhrál Valenta čtyřikrát za sebou. Jenom to premiérové, v olympijském roce 2002, nezískal, když byl lepší Američan Eric Bergust. Ten ve Štítech startovat nebude, Valenta se letos jako favorit necítí.

„Asi se objeví v kolonce vítěz další jméno,“ míní Valenta. Ten se domnívá, že se letos coby závodník představí na Czech Open naposledy. „Je dost dobře možné, že příští roku už opravdu skákat nebudu,“ varuje Valenta.

Ovšem to by nemělo znamenat konec těchto závodů ve Štítech. „Byl bych rád, kdyby diváci chodili na Czech Open do Štítů, i když už nebudu závodit. Já vždycky chtěl, aby jezdili kvůli závodu, nejen kvůli mně,“ konstatuje Valenta. Aby zaručil atraktivitu závodu i v sezonách, kdy už nebude závodit, je ochoten začít platit závodníkům startovné, aby přilákal i zámořské hvězdy akrobacie.