Vy jste před časem ohlásil konec kariéry, ale zde ve Štítech skákat budete. Zvládnete to? Já jsem přesvědčen, že ano. Sice už netrénuju tak, jako když jsem se připravoval na Světový pohár, ale se sportem jsem neskončil. Stále se udržuji v solidní kondici a skákání samotné, to se moc nezapomíná. Sice jsem ztratil asi tak tři kila svalové hmoty, nejsem teď tak silný a dynamický, ale není to tak strašné.

Na co se mohou vaši fanoušci těšit? Co chcete skočit?
Tak tohle ale teď nevím, to se uvidí. Záleží, jaké budou podmínky v den závodu, jak se budu cítit.

Ale co zhruba jste schopen teď v aktuální formě předvést?
Když by se zadařilo, i těch pět vrutů. Víte, skákání do vody je jiné, než na sněhu. Především jsou v létě téměř konstatní podmínky, jako že nefouká, je zhruba stejně teplo. To v zimě nemáte, přitom podmínky hodně ovlivňují kvalitu akrobatických skoků na lyžích. Já navíc skoky do vody stále občas trénuju.

Letos skákat budete, co příští rok? Je možné, že Czech Open ve Štítech bude můj doopravdy poslední závod. Je to dost dobře možné.

Nebojíte se, že pak Czech Open postupně upadne bez Aleše Valenty?
To bych nerad, já se vždycky snažil, aby sem lidi jezdili na všechny závodníky, na závod samotný, ne na mě, nebo nejen na mě.

No jo, ale lákadlem jsou ti borci, kteří mají na krku medaile z jiných velkých závodů, jako třeba vy zlato z olympiády.
To je pravda, už jsme dokonce přemýšleli, jak sem do Štítů dostat třeba Američany a Kanaďany. Došli jsme k závěru, že bohužel budeme muset sáhnout po něčem, co jsme dělat nechtěli, tedy nabízet závodníkům startovné. Nedá se nic dělat, sport je dnes byznys.

Letos ale Czech Open bude mít na můstku olympijského vítěze, vás. Je i jiný důvod, proč sem vážit cestu?
Mnoho, samotný Acrobat Park se hodně změnil, k lepšímu. Najdete tady tolik nových věcí, ale opravdu je nejlepší to vidět na vlastní oči.