Zúčastnění soutěžili celkem v sedmi kategoriích. Tři nejlepší z každé z nich postoupili do celostátního kola, které přijde na řadu 25. března v Brně. Kromě mužů, žen a veteránů dostali prostor také dorostenci a žáci, ale dokonce i dvojice.

Na krytý bazén do České Vsi přijeli o co nejlepší umístění zabojovat a zároveň se pobavit především závodníci působící buď v šumperském, nebo jesenickém vodáckém klubu.

„Závod pořádaly spolky Tydra, Vodák sport Šumperk, Vodácká Morava a Klub vodáků Jeseník, to vše za významné podpory obce Česká Ves a místního krytého bazénu,“ upřesnil člen jesenických vodáků Bronislav Krzystek.

Mužskou kategorii opanoval Jiří Černěnko z Jeseníku, za ženy postoupila Aneta Krzystková. Šumperku udělali dobré jméno dorostenec Svatopluk Holínek nebo žák Jan Heřmanský. Oba vydřeli postup do celostátního kola. Vítězství ve veteránské části slavil jesenický Pavel Kozubal.

Eskymáci na čas

A jak vlastně takový závod probíhá? Vodáci absolvují dvě soutěžní úlohy. Musí přejet bazén tam a zase zpátky, přičemž při každém přejezdu dělají tzv. eskymáky, což jsou obraty pod vodou hlavou vzhůru. Nesmí se přitom dotknout břehu ani lana vymezujícího závodní pole, jinak inkasují dvě penalizační vteřiny.

Druhá část je zaměřena na počet eskymáků v čase 30 vteřin. „Za každý ukončený eskymák se od času z první úlohy odečte vteřina. U nejlepších závodníků to může dělat i 16 vteřin,“ vysvětlil Krzystek. První čtyři postupují do semifinále, kde zápolí už jen v první úloze. Vítězové následně jedou finále, zbylí dva usilují o třetí příčku.

„Všem závodníkům gratulujeme a postupujícím přejeme hodně úspěchů v celostátním kole. Taky děkujeme všem, kteří se podíleli na zdárném průběhu závodů, včetně podpůrného tým na tribuně,“ zakončil Bronislav Krzystek.

Výsledky krajského kola

Kajak veteráni
1. Pavel Kozubal, Klub vodáků Jeseník
2. Luděk Ježek, Klub vodáků Jeseník
3. Jaroslav Rouča, TJ Šumperk
Kajak muži
1. Jiří Černěnko, Klub vodáků Jeseník
2. Martin Sedlák, Klub vodáků Jeseník
Kajak ženy
1. Aneta Krzystková, Klub vodáků Jeseník
Kajak dorost
1. Svatopluk Holínek, TJ Šumperk
2. Ondra Ježek, Klub vodáků Jeseník
3. Vítězslav Ručka, RT H2O Jeseník
Kajak žáci
1. Jan Heřmanský, TJ Šumperk
Kanoe singl
1. Jakub Walter, TJ Šumperk
2. Ondra Ježek, Klub vodáků Jeseník
3. Jiří Štrama, Klub vodáků Jeseník
Kanoe debl
1. Pavel Kozubal, Jiří Štrama, Klub vodáků Jeseník
2. Jakub Walter, Svatopluk Holínek, TJ Šumperk
3. Jarda Blanda, Martin Bortel, Klub vodáků Jeseník