„Jo, brutální, to je přesné. Letos to platilo dvojnásob. Nejdřív jsme se potkali s vichřicí, pak jsme se dostali do části plné močálů, což je směs sněhu, ledu a ledové vody, a na závěr jsme šli přes hory, kde byl opět vichr a sníh," popisuje šumperský závodník ve zkratce pětidenní závod.

Pavel Paloncý na něm obhajoval loňské prvenství. „Letos to bylo o hodně náročnější. Nejenže jsem byl favoritem a vítězství se ode mě čekalo, ale hlavně podmínky byly nesrovnatelně těžší," říká Pavel Paloncý.

Závod museli organizátoři kvůli nepříznivým podmínkám několikrát zastavit, mnoho borců bojovalo s podchlazením a celkovým vyčerpáním. Do cíle jich nedorazila ani polovina.

Závodníci mají na zdolání trasy týden, drsné severské počasí ale letošní The Spin Race notně poznamenalo. Britské ostrovy v tu dobu zasáhly dvě vichřice, kdy rychlost větru překračovala dvě stě kilometrů za hodinu.

Pavel Paloncý se extrémním vytrvalostním závodům věnuje už dlouho, závodí v nejdrsnějších podmínkách, takové počasí ale zaskočilo i jeho. „V první etapě foukal takový vítr, že vodopád padal vzhůru. Musel jsem se hodně snažit, abych vůbec zůstal stát na nohách. Vůbec nechápu, jak to tam dělali lehčí závodníci nebo holky," líčí své zážitky.

S jakou taktikou do závodu šel? Chtěl být rychlý v depech a hlavně jít co nejdál na jeden zátah bez spánku, ideálně až čtyři etapy. To znamená něco přes tři sta kilometrů a až dvě noci non stop.

Připadá vám to nemožné? „Jsem na takové věci zvyklý z jiných závodů. I když to tam bývá jednodušší, protože závodíme v týmu a v případě problémů si pomůžeme," vysvětluje šumperský vytrvalec.

Taktika mu nejprve vycházela, v polovině trasy měl už obrovský náskok skoro celé jedné etapy. Pak ho ale pořadatelé zastavili na třetí kontrole kvůli počasí. „Tím jsem ztratil velkou část svého náskoku a musel o vítězství bojovat až do konce. Ale povedlo se," dodává Pavel Paloncý.

Do cíle dorazil za necelých osmdesát hodin. Jeho nejbližší pronásledovatel, irský závodník Eoin Keith byl pomalejší o více než čtyři hodiny a třetí v cíli, domácí borec Damian Hall, za ním zaostal o více než dvanáct hodin.

Každý závodník s sebou nesl GPS zařízení, které umožňovalo sledovat jejich polohu v reálném čase on-line. Diváci tak mohli průběh závodu sledovat nepřetržitě. „Chodila mi sousta podpůrných SMS zpráv, které mě hnaly dál," svěřil se Pavel Paloncý.

Po závodě na něj čekal týdenní odpočinek a pak návrat k tréninku. Už v polovině února se totiž postaví na start závodu na domácí půdě – třetího ročníku Rock Point – Zimní výzvy, jejímž centrem bude Šumperk.

„Je to závod dvojic. Půjdu opět s Filipem Šilarem a budeme obhajovat loňské vítězství. Těším se, že si zazávodím v domácím prostředí," dodal extrémní sportovec.

Rock Point – Zimní výzva odstartuje ve středu 18. února v Pavlínině dvoře v Šumperku. Na závodníky čeká přibližně dvě stě padesát kilometrů přes vrcholky Jeseníků, masivu Kralického Sněžníku a Suchý vrch zpět do Šumperka, kam musejí dorazit nejpozději do čtyř dnů.