Dvojici zahraničních účastníků doplnil domácí Volejbalový oddíl Jeseník (amatérská soutěž okres Jeseník), výběr města Šumperk (krajský přebor) a družstvo TJ Bludov (okresní přebor). Turnaj se hrál systémem každý s každým, na dva hrané sety.

Přihlášené týmy byly příslibem kvality turnaje a tak nevadila neúčast obhájce loňského prvenství ze Zábřehu. Domácí tým chtěl letos navázat na úspěch výběru TJ Jeseník z roku 2010, který tehdy celý turnaj vyhrál, ale zraněním Fr. Šalplachty (jedné ze stálých opor týmu), dostal sen o vítězství trhliny ještě před začátkem turnaje. Hlavním favoritem turnaje měl být polský tým Juwenia Weterani , jenže do Jeseníku přijeli mladí náhradníci, protože v uvedeném termínu nejlepší hráči hráli ligové utkání proti týmu KS AZS Rafako Racibórz, ve kterém hráči Juwenia Glucholazy vyhráli 3:2 a v polská 2. lize se posunuli na 3. místo.

Snímky z volejbalového turnaje v Jeseníku.Na úvod turnaje se spolu střetli polští amatéři z týmu Oświata Zdrój s účastníkem okresního přeboru TJ Rapotín. Hra byla zpočátku poznamenána nevynucenými chybami na obou stranách, žádný ze soupeřů si nedokázal vytvořit rozhodující náskok a tak se rozhodovalo až v koncovce setu, v ní byli šťastnější polští amatéři a set vyhráli poměrem 27:25. Prohra v prvním setu vyburcovala hráče Rapotína ke zlepšenému výkonu a v polovině setu vedli nad svým soupeřem již o osm bodů (15:7). I přes výrazný náskok však nedokázali dotáhnout set do vítězného konce, v koncovce znovu podlehli 25:23 a tím celý zápas 0 : 2.

V druhém zápasu turnaje nastoupil výběr Šumperku proti druhému polskému týmu Juwenia Weterani. Mělo se jednat o měření sil mezi nejsilnějšími přihlášenými účastníky, ale jak jsem již uvedl, polský tým do Jeseníku přijel s náhradním týmem a tak duel vyzněl jednoznačně pro český tým. Jako poslední do turnaje vstoupil domácí tým, ve kterém místo zraněného Fr. Šalplachtu odehrála celý turnaj Maruška Tulachová, a soupeřem na úvod jim byl tým Oświaty Zdrój.  První set byl od počátku až do konce vyrovnaný a teprve až v jeho závěru dokázali domácí strhnout vítězství na svoji stranu poměrem 27:25. Ve druhém dějství se již projevila absence zraněného hráče a prohráli jej 19:25.

Snímky z volejbalového turnaje v Jeseníku.Z dalších zápasů stojí zato vyzdvihnout duely o konečné první a třetí místo. O prvním místě se rozhodovalo mezi Šumperkem a Oświata Zdrój. Šumperský tým měl lepší výchozí pozici a k celkovému prvnímu místu týmu stačil nerozhodný výsledek. Zápas byl ovlivněn zraněním jednoho ze šumperských hráčů na konci prvního setu. To se srazili dva spoluhráči tak nešťastně, že jeden z nich musel odstoupit ze hry s roztrženým očním víčkem. Náskok však stačil na dotažení koncovky setu do vítězného konce 25:19. V druhém setu však Poláci využili oslabení soupeře a vrátili mu porážku z prvního setu stejným poměrem 25:19. Oba soupeři si připsali po jednom bodu a Šumperk si udržel průběžné první místo o jediný bod.

O třetím místě se rozhodovalo až v posledním utkání celého turnaje mezi domácím VO Jeseník a TJ Rapotín. Oba celky měli po dvou bodech, Jeseník za dvě remízy a Rapotín za jedno vítězství.  Situace byla jasná, kdo vyhraje, získá třetí místo.  V prvním setu se soupeři rvali o každý míč a rozhodovalo se až v koncovce, ve které byli šťastnější hráči Rapotína a urvali jej pro sebe poměrem 25:23. Stejný obraz poskytl i druhý set, ve kterém v druhé polovině Jeseník zabral a před koncem setu měl víc jak pětibodový náskok. Množnost výhry v setu však jakoby domácím volejbalistům svázala ruce a ztráceli jeden bod za druhým ze svého velkého náskoku, přesto však set dotáhli do vítězného konce 25:22. Zápas skončil tedy 1 : 1 a oba týmy měli v konečném účtování na svém kontě po třech bodech. O třetím místě tedy měl rozhodnout poměr setů, ten však byl u obou soupeřů rovněž shodný 3:5 a tak nakonec o místě na bedně rozhodoval až poměr uhraných míčů v celém turnaji.  Ten měli o dva míče lepší hráči TJ Rapotín a na Jeseník zbylo až čtvrté místo (škoda ztracených míčů v posledním setu vzájemného souboje). Domácí tím pádem nejen že nezaútočili na první místo, ale nakonec neobhájili ani své loňské třetí místo. Zajímavostí, je že polský tým Oświata Zdrój Glucholazy již třetí rok za sebou dokázal v turnaji skončit na druhém místě.

Snímky z volejbalového turnaje v Jeseníku.

Kromě finanční podpory Olomouckého kraje a Města Jeseníku přispěli na zabezpečení turnaje i sponzoři Priessnitzovy léčebné lázně, Sport servis Tomšů, Freetime Project s.r.o., Sun ski sport s.r.o., Autoservis Martin Látal, Autodoprava Břetislav Látal s.r.o., Auto Hobby spol. s r.o., Selská pekárna spol. s r.o., Perfumerie Bořuta a další, kterým v dnešní nelehké době patří poděkování za podporu regionálního sportu.

Závěrem bych se ještě vrátil k již zmiňovanému zranění, které postihlo jednoho z šumperských hráčů. Po prvotním ošetření na hřišti si odjel nechat zašít zraněné víčko do jesenické nemocnice, kde mu však bylo řečeno, že lékař je zaneprázdněn, ať si zajede nechat sešít ránu do nemocnice v Šumperku!!!  Co k tomu dodat…

Příznivci volejbalu můžou v sobotu 1.12 vidět v nedalekých Mikulovicích, v tamní sportovní hale, třetí kolo 15. ročníku okresní soutěže v mixech Volleyball Cup 2012/2013. Autor: Jan Škoda

výsledky

výsledky