Vánoční pohár je prestižní a tradiční akce, které se účastní nejlepší vzpěrači z Moravy. Není tedy divu, že ji zástupci šumperského oddílu měli na seznamu.

„Šumperáci na tuto soutěž jezdí pravidelně už mnoho let, proto jsme chtěli dodržet tradici,“ vysvětlil jeden ze závodníků Tomáš Pliska. „Jako vždy panovala moc dobrá atmosféra, organizátoři navíc podávali vynikající řízky a všude okolo byla spousta kamarádů,“ pochvaloval si.

Systém hodnocení se mírně lišil od jiných klání. Siláci sice absolvovali klasicky nadhoz i trh, ale kromě toho jim byl vypočítaný i tzv. dvojný relativ. Od hodnot ve dvojboji (trh a nadhoz) se odečte dvojnásobek hmotnosti závodníka. Čím vyšší je výsledné číslo, tím lepšího výsledku závodník dosáhl.

Košťáka limituje technika

Na méně zkušeném Zbyňku Košťákovi se zprvu projevily stres a nervozita. Ovšem situaci ustál. Trhnul 56 kilogramů a v nadhozu zapsal na dva pokusy 78 kilogramů. Ještě větší radost měl jeho kolega. Tomáš Pliska totiž trhem o váze 101 kilogramů stanovil svůj osobní rekord. Méně spokojený byl s nadhozem, kde zvládl pro něj nedostatečných 125 kilogramů.

Košťák obsadil konečné 22. místo s výsledným relativem -25,8 kilogramů, Pliska skončil na 10. příčce. Jeho relativ činil 41,8 kilogramů.

„U Zbyňka je vidět, že jeho výkony rostou s každými dalšími závody,“ chválil Pliska svého parťáka. „Zatím zdaleka nedošel na hranu svých možností, limituje ho pouze zvládnutí techniky s většími vahami,“ uzavřel.