Snowboardcross. Disciplína, kterou čeští fanoušci na blížících se olympijských hrách dychtivě vyhlížejí. Vždyť Eva Samková bude obhajovat zlatou olympijskou medaili ze Soči!

Kromě populární snowboardistky z Vrchlabí ale o pěkný výsledek zabojuje také rodačka z hanáckého městečka Vendula Hopjáková.

Jednadvacetiletá závodnice z Loštic odletěla do Pchjongčchangu s velkým elánem.

„Jsem nesmírně nadšená, že můžu Česko reprezentovat na té nejvyšší soutěži. Moc děkuji všem, kteří se na mé cestě za největším snem podíleli,“ poděkovala Hopjáková na sociální síti rodině, trenérům i všem podporovatelům.

Ke snowboardcrossu se dostala ve třinácti letech vlastně náhodou.

„Máme chatu v Hynčicích pod Sušinou a jezdila jsem tam odmala každý víkend. Když pak hledali někoho, kdo půjde závodit za Olomoucký kraj na olympiádu dětí a mládeže, byla jsem jediná, kdo jezdil na prkně. Poprvé v životě jsem jela snowboardcross a byla jsem třetí, s čímž jsem vůbec nepočítala. Chytlo mě to,“ vyprávěla před časem v rozhovoru pro Českou televizi.

Od jejího prvního startu na dětských závodech uplynulo už osm let. Za tu dobu se Hopjáková vypracovala mezi snowboardcrossovou elitu.

Jan Hudec
Olympiáda na poslední chvíli. Sjezdař Hudec ji bere jako dar

Největší závod v životě

Letošní sezonu Světového poháru Hopjáková odstartovala v Argentině jedenáctým místem, po boku Samkové navíc sbírala cenné zkušenosti také na soustředěních v Patagonii nebo na Novém Zélandu.
A výsledek se dostavil.

Začátkem letošního roku vybojovalo duo českých snowboardcrossařek skvělé druhé místo v týmovém závodě na Světovém poháru v tureckém Erzurumu.

Byla to historicky první medaile pro český snow-boardcross v týmovém závodě.

„Musím hrozně pochválit Vendulku Hopjákovou. Kousla se a pro tým předvedla něco, co jsme nikdo nečekali,“ smekl před loštickou závodnicí reprezentační trenér Marek Jelínek.

Na parádní výsledek by Hopjáková, kterou nezastavilo ani prosincové zranění ramena, ráda navázala také v Pchjongčchangu.

„Strašně moc bych si přála postoupit, umístit se tedy do čtyřiadvacátého místa v kvalifikaci. Uvidíme, jak se s tím dokážu porvat psychicky,“ řekla pro web nasvah.cz. reprezentantka, která zatím nenápadně kráčí ve stopách české olympijské hrdinky Samkové.

„Tenhle závod bude hodně velký, největší který pojedu,“ neskrývá velká očekávání. Velký den Venduly Hopjákové nastane 16. února.

Tomáš Bank
Bráchu vyměnil za Ester Ledeckou. Bude to hodně jiné, říká Tomáš Bank