Ti se zapojili do soutěže pořádané Českým olympijským výborem nazvané Olympijský víceboj. V loňském ročníku, kterého se zúčastnilo přes pět stovek škol z celé republiky, vybojovali školáci z Hrabové třetí místo v kategorii škol do sta žáků.

„V hodinách tělocviku plníme osm atletických disciplín. Průběžně evidujeme výsledky a zapisujeme je do systému Olympijského víceboje. Cílem je, aby se zapojili všichni žáci školy a splnili všechny disciplíny," vysvětlila princip soutěže učitelka Jaroslava Králová ze Základní školy v Hrabové.

Místním školákům se daří i v letošním roce, přestože konkurence roste. Letos se do Olympijského víceboje už přihlásila více než tisícovka škol. Školáci v Hrabové se ve své kategorii drží aktuálně mezi třiceti nejlepšími.

Poprvé se do soutěže přihlásila i škola z Rájce. Její učitelku Magdalenu Breknarovou, která bydlí v Hrabové a vede zde kroužek mladých hasičů, inspiroval úspěch zdejších školáků.

Děti z Rájce se díky soutěži na hodiny tělocviku daleko víc těší. „Je vidět, že se žáci zlepšují. I ti, kteří nemají sportovní nadání, se teď na hodinu tělocviku těší a ptají se, jestli budeme soutěžit. Více nadaní žáci je pak podporují," řekla Magdalena Breknarová.

Zlaté olympioničce školáci předvedli část z toho, co dovedou. Zároveň si mohli své výkony poměřit s vrcholovou sportovkyní. Například Kryštof Bartoň skočil snožmo z místa 178 centimetrů, jen o tři centimetry méně než olympijská vítězka. „To je neuvěřitelné. Je vidět, že má talent na skoky," komentovala Kryštofův výkon Mirka Knapková.

Ta se přitom sama dlouhá léta věnovala atletice a patřila k české špičce. „Pocházím ze sportovní rodiny, oba moji rodiče byli veslaři. Vyrůstala jsem u vody, protože jsme bydleli kousek od Brněnské přehrady, ale mě veslování nějak nelákalo. Od jedenácti let jsem se věnovala atletice, běhala jsme střední a dlouhé tratě, hlavně patnáctistovku. Chtěla jsem v atletice reprezentovat na olympiádě," svěřila se Mirka Knapková a pochlubila se i osobním rekordem na této trati, který je 4:34 minuty.

Někdy v sedmnácti osmnácti letech u ní ale přišel zlom. Atletika ji přestala bavit, tak s ní skončila. Sportu se ale věnovat nepřestala. Přešla na veslování a vyplatilo se jí to. Své výkony korunovala právě zlatem v Londýně.

Za vším ale stojí tvrdá dřina. „Trénuji dvakrát denně asi dvě hodiny od pondělí do pátku. Neděle mám volné. Na soustředění se pak trénuje celý den," odpověděla zlatá olympionička na další dotaz zvídavých školáků.

Prozradila na sebe také, že sice dodržuje životosprávu a jí převážně zdravě, sladkostmi ale nepohrdne. „Mám ráda sladkosti, ze všeho nejradši čokoládu," svěřila se.

Školáci z Hrabové a Rájce se se zlatou medailistkou společně vyfotografovali na památku. Pak už se všichni vydali pro podpis od Mirky Knapkové i dalšího olympionika Aleše Depty, šermíře, jenž vybojoval s českým týmem deváté místo na olympiádě v Barceloně v roce 1992.