Výsledky a výkony jezdců v kategorii do třiadvaceti let jsou pod drobnohledem sportovních ředitelů velkých stájí.

Nejlépe si vedl devatenáctiletý Francouz David Gaudu, který svou velmi drobnou postavou upoutal pozornost i ve srovnání s ostatními mladými jezdci.

Gaudu ukázal nejlepší formu při náročném výjezdu na Dlouhé stráně, kde vyletěl do kopce jako první a vedení udržel i v nedělní etapě.

Britský jezdec Tao Geoghegan Hart za ním zaostal v celkové klasifikaci o jedenáct sekund, také on by měl být výrazným talentem.

„Samozřejmě mě zaujal výkon Francouze, který vyhrál. Je to postavou jednoznačně vrchař, ale hodně se mluví také o Britovi, který skončil na druhém místě. Pasují ho do role nástupce Chrise Frooma a měl by v budoucnosti vyhrát i Tour de France," prozradil Ján Svorada.

Bývalý úspěšný cyklista triumfoval na prestižním Závodu Míru v jednadvaceti letech, o více než dvě desítky let později je z pozice ředitele opět důležitou postavou podniku, jenž v kategorii mladých jezdců vybojoval část svého věhlasu.

Skvělý ročník, zhodnotil Svorada

„Byl to opět skvělý ročník. Povedlo se nám sem dostat výbornou konkurenci z celého světa, což se odrazilo na samotném průběhu závodu. Viděli jsme skvělé výkony nejlepších nadějí cyklistiky. Jsem rád, že vydrželo i počasí, až na trochu deště v závěru. Můžeme být spokojení a doufám, že se to divákům líbilo," prohlásil sedmačtyřicetiletý Svorada.

S bohatými zkušenostmi z profesionální cyklistiky může Svorada pracovat také při plánování jednotlivých tras, které i letos jezdce řádně prověřily.

„Myslím, že etapy jsou celkem dobře poskládané. Na začátku Rýmařov, kde může vyhrát sprinter. Pokud by bylo počasí příznivější pro úniky, tak se mohlo udát i něco jiného. Královská etapa měla cíl na dlouhých stráních, kde se ukázali vrchaři. Do Jeseníku to nebyla vůbec jednoduchá etapa a jezdec potřeboval kvalitní tým, aby mohl udržet vedení. To dokázali Francouzi ve spolupráci s Brity," mínil vítěz tří etap na slavné Tour de France a ocenil nasazení lídra české reprezentace Michala Schlegela.

Ani Češi se neztratili

„Klobouk dolů před jeho bojovností, tým tak kvalitní neměl, ale přesto naši útočili. Michal byl v úniku celý den a únik byl zlikvidován až pár kilometrů před cílem. Neztratili se, i když výsledek nedopadl tak, jak jsme očekávali. Ale bojovnost tam byla a můžeme být spokojení," podotkl Svorada.

Organizátory mohl potěšit také zvyšující se divácký zájem.

„V Krnově byla výborná atmosféra, letos to byla novinka a věřím, že se tam opět vrátíme. Závod míru se v Jeseníkách zabydluje a jsem rád, že se to lidem líbí a že si zvykli i na termín, který závod tradičně má. Kolem cest je spousta povzbuzujících fanoušků," uzavřel s úsměvem Ján Svorada.

Konečné pořadí Závodu míru U23

1. Gaudu 10:10:19, 2. Geoghegan +11, 3. Frankiny (Švýc.) +14, 4. Lambrecht +16, 5. Ravasi (It.) +18, 6. Knox +24, …11. Schlegel +49, 45. Kalojíros +9:04, 58. Sekanina +14:34, 68. Neuman +20:12, 90. Lehký +34:58, 92. Doležal +37:10.