Po dvaceti až třiceti vteřinách se tělo přizpůsobuje. „Voda začíná být příjemná. To trvá nějakou chvíli, než začnete promrzat. Začíná to od konečků prstů, které přestáváte cítit. Pak už je lepší vylézt ven," říká Štencl.

Jak dlouho v tak chladné vodě člověk vydrží? Při sportovních soutěžích je stanovený limit dvaadvacet minut. To by mělo být zdraví neškodné. „Pokud je tam člověk déle, riziko poškození zdraví může být. Je to ale individuální. Záleží na tom, jak je člověk trénovaný," říká plavec, který se v rámci tréninků koupe venku celou zimu.

K neobvyklému sportu se s kolegou dostal zhruba před pěti lety. Jako první si plavání v ledové vodě vyzkoušel v propasti Macocha. Zde pro zimní plavce pravidelně začíná sezona, vždy na začátku října proplouvají jeskynní říčku Punkvu. K dvojici nadšenců se postupně přidávali další, v současnosti se v Zábřehu stejné disciplíně věnuje zhruba patnáct lidí.

Za sezonu, která trvá do přelomu března a dubna, se po celé republice uskuteční více než dvacet závodů. Nejdelší a nejvíce bodované tratě měří jeden kilometr. „Myslím si, že pro každého je hlavně cílem překonat sám sebe. Vlézt do studené vody a nějakou chvíli tam vydržet," říká Štencl, který je s vodou spjatý i profesně. Je totiž vedoucím zábřežského bazénu.

Zimní plavci si spolu s dalšími nadšenci dali sraz poslední březnovou na Dolním Bušínově na akci nazvané Velikonoční otužování. Teplota vody v přehradě byla 1,8 stupně. Pro srovnání: studená voda z kohoutku mívá obvykle deset až dvanáct stupňů nad nulou.

„Asi nejstudenější voda, ve které jsme plavali, byla před třemi lety Morava v Olomouci. Měla nula stupňů celsia," uzavírá Štencl.