Lyžař Ondřej Bank se v lednu loňského roku po těžkém zranění těšil na další sezonu. „Mám dost času nachystat se na tu příští,“ říkal před rokem, když vystoupil z vrtulníku.

Jenže žádná příští není.

Je ve skvělé kondici, má natrénováno, ale před pár dny definitivně odpískal pokusy vrátit se na závodní tratě. Aniž by absolvoval jediný závod.

„Mám smůlu, že jsem si před rokem nohu zlomil tak, že ta zlomenina je v bodě, kde se nohou opírám o konec lyžařské boty,“ vysvětluje Bank.

Lékaři sice odvedli na Ondrově otevřené zlomenině skvělou práci, jenže když nohu sevře do přezek, zabolí.

„Zkoušel jsem snad všechno. Tisíckrát jsem dal jinak jazyk v botě, lepil si na místo zlomeniny analgetizující náplasti, jezdil s horní rozepnutou přezkou, ale nešlo to,“ prozrazuje Ondra.

Až se zdá, že pád ve stočtyřicetikilometrové rychlosti loni v lednu, který odnesl natřikrát zlomenou nohou, mu byl osudným.

„Ale to určitě ne. Otevřené zlomeniny se hojí i přes rok, takže určitě se můj stav v tomhle ohledu zlepší. Navíc si hodně slibuji od operace v příštím týdnu,“ říká Bank.

To mu v Praze lékaři odstraní ze zlomené kosti kovovou destičku.

„Je totiž možné, že potíže způsobuje právě tato destička,“ podotýká Ondra Bank.

Po operaci absolvuje rehabilitaci a znovu do tréninku.

„Určitě chci další sezonu závodit. Letos jsem sice jenom trénoval, což není zrovna snadné, trénovat vlastně pro nic, ale lyžování mě baví, takže to zkusím znovu,“ říká Ondřej Bank.

Proč Ondřej Bank letos nezávodí

Při tréninku na sjezd Světového poháru v Kitzbühelu si 15. ledna 2008 zlomil po sedmdesát metrů dlouhém skoku ve stočtyřicetikilometrové rychlosti natřikrát pravou nohu. Těžce zraněn ještě Bank doklouzal do cíle, pořadatelé ho tehdy klasifikovali na 29. místě.
Ihned byl Bank v Rakousku operován, týden po operaci přiletěl vrtulníkem domů, do Rudy nad Moravou, kde přistál nedaleko domu na fotbalovém hřišti. Všechny tehdy šokoval svou kondicí a skvělým zdravotním stavem, pár dní po náročné operaci.
Jeho seznam zranění začíná být delší než seznam sportovních úspěchů: kromě zmíněné trojnásobné zlomeniny z Kitzbühelu má už třikrát zlomenou levou lýtkovou, dvakrát levou holenní kost, utržené vazy i menisky v levém koleni, krvácel i do mozku.