Jak bylo možné se do soutěže přihlásit?
Přihlásit se mohl kdokoliv, kdo se chce zbavit přebytečných kilogramů. Chceme tímto projektem pomoci lidem, kteří se chtějí dostat do kondice a touží po zdravém životním stylu. Nezáleží na věku ani pohlaví. Přihlášky jsem přijímali do 23. února. Zájemci připojili k přihlášce svou fotku v civilu a my jsme vybrali devět účastníků. Desátou osobou bude účastnice z Českého rozhlasu.

Jak bude projekt probíhat?
Nejprve všechny účastníky přeměříme a otestujeme. Potom každému navrhneme na míru šitý jídelníček a cvičební plán. Na úvodní hodině soutěžící seznámíme s programem a jednotlivými cvičebními lekcemi. V průběhu deseti týdnů, kdy poběží soutěž, budou účastníci chodit na individuální i společná cvičení, aby se mohli potkat a povzbudit se.

Jaké parametry budete při soutěži sledovat?
Nejde tu o redukci hmotnosti, ale tuku. Propozice máme každý jiný, takže by nebylo fér sledovat jen úbytek váhy. Určujícím faktorem za uplynulých deset týdnů bude tedy úbytek tuku. Sledovat budeme i zlepšení fyzické kondice.

Není deset týdnů na hubnutí málo?
Je to poměrně krátká doba, ale výsledky již budou znatelné. Modelky a kulturisti z nich za pár týdnů nebudou, ale budou mít našlápnuto. Zkusí si během soutěže průřez všeho, co ve Flex-Fitness nabízíme. Důležité je pak nepřestat a pokračovat dál. Chceme lidi hlavně navést na správnou cestu. Navnadit je na zdravý způsob života. Máme před sebou těžký úkol, ale na druhou stranu je to ta nejkrásnější práce. Protože těm lidem neměníme jenom postavy, ale i životy. Začnou se o sebe víc zajímat, starat a to ocení okolí, hlavně partner a v neposlední řadě to má vliv na zdraví toho člověka a psychickou pohodu. Vracíme lidem sebevědomí a měníme osudy a to je krásný.

Co získá výherce soutěže?
Kromě lepší kondice kromě a tříměsíčního cvičebního programu v hodnotě 10 000 korun, získá vítěz pobyt v Priessnitzových lázních a další drobné ceny od Českého rozhlasu Olomouc.

Co myslíte, že lidi nejvíce odradí od cvičení, když začínají?
Vidím to hlavně na nedostatek rychlých výsledků. Mladí kluci si představují, že budou do měsíce vypadat jako jejich hrdina z akčního filmu. Což samozřejmě takto nefunguje. Dámy zase začnou dvakrát týdně cvičit a myslí si, že je to všespásný, že pro to udělaly všecko. Přitom, co se týče redukce tuku, je strava 80% úspěchu. Takže pokud si dvakrát týdně zajdu na pilates a z toho občas ještě vynechám, protože půjdu s kamarádkami na zákusek, nemůžu čekat zázraky. Kolik úsilí do toho vložím, tak přesně tolik se mi vrátí zpátky. Pokud budu cvičit dvě hodiny týdně a zbytek nechám tak jak byl před tím, tak nemůžu čekat žádné dramatické výsledky.

Myslíte, že se začátečníci ve sportu někdy i stydí chodit do fitka?
Další důvod je určitě přeplněnost anonymních velkých center. Jsou tam chlapi s padesáticentimetrovým bicepsem a žílou přes něj jako palec a holky v upnutých dresech těsně pod prsa s piercingem v pupíku. A toto na ženy od rodin nepůsobí zrovna moc motivačně. Některé ženy se zase bojí fitness strojů, že jim z toho narostou svaly. Takto to samozřejmě není. Nikdo se ráno neprobudí s roztrhaným pyžamem, protože byl párkrát cvičit (smích).

Říkal jste, že strava je 80%. Pomůžete svým klientům i tímto směrem?
Máme výživovou poradkyni, která klienty změří, udělá diagnostiku organismu a navrhne, co se stravování týče takovou zlatou střední cestu. Jsme na světě jenom jednou a jsme tu proto, abychom si to užily. Takže nedoporučuji žádné extrémy, totální změny. Pokud někdo totálně k smrti miluje čokoládu a teď mu to někdo zakáže, že už se jí do smrti nesmí dotknout, tak pro toho člověka je to strašně demotivující a nevydrží to.

Jak vznikl nápad mít studio na funkční trénink?
Dlouhou dobu jsem působil v zahraničí a tento model mě nadchnul. A to hlavně svým konceptem, že se vrací zpátky ke cvičení, které se dělalo dřív a má víc smyslu než cvičení na strojích. Nejsme žádné velké studio. Vládně tu hodně rodinný přístup. V podstatě všechny, co k nám chodí, známe jménem a snažíme se jim pomáhat nejenom ve cvičení, ale se vším, co souvisí se zdravým způsobem života.

Kde berete inspiraci?
Velice často jezdíme do zahraničí získávat nové zkušenosti a poznávat nové trendy v oblasti fitness. Nejčastěji jezdíme do Londýna do Los Angeles. Tam bych řekl, že je to nejzajímavější. Snažíme se mít v nabídce všechny novinky, co mají smysl. Takže to, co vidíte v televizi, že cvičí Dara Roling, tak my už tady máme půl roku před tím (smích). Takže nabízíme i určitou exkluzivitu co se pomůcek a cviků týče.

Jaké jsou tedy ty funkční pomůcky?
Máme samozřejmě i všeobecně známou klasiku, jako jsou bosu a TRX. Do rodiny TRX patří TRX RIP trainer, na kterém funguji jako master trenér pro ČR. Dále máme viper fitness, kettlebelly, ty už se zase také dostávají do popředí, sandbagy, powerbagy, bulharské pytle, lodní lana a další.

Jakým způsobem přijímáte nového člena?
Lidé k nám poprvé přijdou buď na konzultaci s přeměřením a my mu doporučíme trénink a stravu, nebo si na webu rezervují rovnou místo na konkrétní lekci. Záleží na tom, co od cvičení očekává. Kolik do toho bude chtít dát času, potažmo i peněz. O penězích je to vždycky až v první řadě (smích). Pokud je to takový ten běžný cvičenec, který se chce nějakým způsobem hýbat, tak ho na začátek pošleme pravděpodobně na TRX na začátečníky a na lekci pilates. Vždycky je dobrý, aby si lidi vyzkoušeli co možná nejvíc aktivit a podle toho se potom rozhodli. Máme lekce pro začátečníky, mírně pokročilé a pokročilé. Určitě není úplně dobrý vlítnout do rozjetého vlaku. Je dobré začít od začátku. Zpevnit nejprve střed trupu, na což je TRX nebo pilates ideální na začátek a potom se na tom dá dál stavět. Pokud někdo potřebuje individuálnější péči, tak samozřejmě nabízíme i osobní tréninky. Necvičíte úplně jeden na jednoho, ale jste ve skupince tří až čtyř lidí. Což je často i pro lidi příjemnější a cítí se lépe. V normálních lekcích cvičíme od šesti do patnácti lidí, podle velikosti lekce.

Jak často vy sám sportujete?
Ve studiu vedu denně tak osm až deset hodin lekcí. Samozřejmě se nezapojuju úplně fyzicky do každého cvičení, takže to vyjde tak na dvě hodinky denně aktivního cvičení. Do toho mám nějaké svoje aktivity. Pokud to jde, jezdím do práce na koloběžce a rád chodím běhat se psem. Moje srdcovka je ale Thajský box, takže si sám pro sebe vyšetřím několik hodin týdně a nechám se pro změnu já vést na tréninku.

Trávíte se studiu spoustu času. Baví Vás to?
Je to někdy dost náročné, ale kdyby mě to nebavilo, tak bych to nedělal. Víte, co je úžasné? Během našeho rozhovoru, kdybychom se teď podívali na youtube, vymyslel někdo dalších pět cviků v rámci funkčního tréninku, třeba na TRX. A to se mi na tom moc líbí, ta variabilita. Nikdy se tu nenudím se stereotypem, jako v klasickém fitku. Protože peck deck je pořád to samé a před kopávání bude pořád jenom před kopávání.

Autorka: Veronika Hrabinová

Flex-Fitness
Stupkova 10, 779 00 Olomouc - Tabulový vrch
(bus č. 10, 16, 19 - zastávka Stupkova nebo Karafiátova)
e-mail: FlexFitnessOlomouc@email.cz
www.flex-fitness.cz
telefon: 733 465 687