Není zlato, jako zlato. Kdo myslí na zadní vrátka a chce vzhledem k postupující inflací „zakonzervovat“ hodnotu svých úspor, měl by se poohlížet spíše po zlatu investičním. Na rozdíl od zlatých šperků nebo medailí, je totiž osvobozeno od daně z přidané hodnoty.

„Investiční zlato je definované zákonem, musí tedy odpovídat přesně stanoveným parametrům, jakými jsou například čistota,“ říká Pavel Palas z prodejny společnosti Zlaté mince – Numismatika v pražském Obecním domě. U zlatých plátků nebo cihliček bývá přímo na slitku vyražen údaj o čistotě: standardem je označení 999/1000, což znamená, že se jedná o ryzí, neboli čtyřiadvaceti karátové zlato.

„Aby zlato mohlo být považováno za investiční, musí mít uzanční slitek minimální čistotu 995 tisícin, investiční mince pak minimálně 900 tisícin,“ upřesnil Palas.

Pozor na zlaté cihly s olověným srdcem

Pokud zákazník nakupuje u osvědčených prodejců, nemusí se bát, že by koupil padělek.

„V naší praxi jsme se ještě za celou dobu existence společnosti s padělaným zlatem nesetkali. Je to samozřejmě dáno tím, že zboží odebíráme přímo u známých světových výrobců,“ říká odborník. Připomíná však, že jsou zdokumentovány případy, kdy podvodníci například navrtávali zlaté cihly, dutiny vyplňovali olovem, a pak se je pokoušeli pokoutně prodat.

„I když je olovo lehčí než zlato, laik by takový podvod odhalit nemusel. Proto je velmi důležitý výběr prodejce. Rozhodně je riziko kupovat zlato někde na ulici nebo u firmy, o níž nemám žádné reference,“ varuje Palas.

Co by mělo od nákupu dále odradit? Je to především podezřele nízká cena slitku. Maloobchodní ceny investičního zlata se totiž odvíjejí od údajů vyhlašovaných dvakrát denně londýnskou burzou a platné jsou prakticky pro celý svět, tudíž se u seriozních prodejců liší jen v řádu několika stokorun. „U podivně výhodných nabídek hrozí, že se bude jednat o zlato kradené, padělané nebo půjde o napodobeniny o nižší ryzosti,“ poznamenal Pavel Palas a dodal, že každý nákup musí být maximálně transparentní.

Jak nakupovat?

- Prodejce si dobře vybírejte, nekupujete přece rohlíky. Hodně napoví osobní návštěva prodejny, pokud to není možné, ověřte si, kde firma sídlí, zda má pevnou telefonní linku. Pokud v kontaktech například udává jen poštovní schránku, je třeba zpozornět.

- Seriozní firma obvykle také nabízí zpětný odkup zlata. Její zaměstnanci vám dovedou poradit.

- Určitě se vyhněte podezřele výhodným nabídkám od neznámých lidí.

Co je vlastně investiční zlato?

- Zlato ve tvaru uzančních slitků o ryzosti nejméně 995 tisícin. Údaj je vyražen přímo na slitku, stejně jako značka výrobce a identifikační číslo výrobku.

- Ražené zlaté mince, které mají ryzost nejméně 900 tisícin a byly vyrobeny po roce 1800. Mezi nejznámější patří rakouský Wiener Philharmoniker, americký Eagle, jihoafrický Krugerrand nebo třeba čínská Panda, či australský Nugget.

Investiční zlato není na rozdíl od jiných druhů zlata zatíženo daní z přidané hodnoty.

Michal Mikulenka