Mottem gastrofestivalu je propagovat a popularizovat regionální producenty a tradiční valašskou kuchyni, k níž neodmyslitelně patří kyselice, halušky, frgál či slivovice. Součástí proto bývá i tradiční soutěž o nejlepší valašský frgál a nechybí ani zabíjačka.

Frgály, prosciutto i pivo od Čechmánka

Gastrofestival se zároveň pravidelně otevírá i hostům z regionu a zahraničí. Na farmářském trhu tak budou opět zastoupeny mj. sýry, parmská šunka prosciutto, vína a další produkty z Friuli, partnerského regionu Zlínského kraje v Itálii, nebo ovčí sýry z Maďarska. Zpestřením bude letos ochutnávka asijské kuchyně u hotelu Horal, kterou zaštítí maséři tamního relaxačního centra Wellness Horal z Thajska, Srí Lanky, Filipín a Bali, dále specialit zakarpatské kuchyně nebo třeba vybraných druhů piv nového Pivovaru Čechmánek, jejž provozuje známý hokejový brankář Roman Čechmánek.

To vše mohou návštěvníci ochutnávat během Gastro tour s farmářským trhem, která je ústředním bodem programu. Lidé mohou navštěvovat místní hospody a další gastro zastávky a ochutnávat různé speciality a krajové produkty v sobotu i neděli od 10 do 18 hodin. Všude v tomto čase platí jednotná měna Valašský gastroš, kterou je možné na každé zastávce směnit v poměru 1 gastroš = 25 Kč.

Zapojte se do soutěže frgálů

Do Gastro tour se zapojuje většina hospod, restaurací a hotelů v karlovickém údolí Léskové, které jsou rozprostřeny ve vzdálenosti do 3,5 km. Návštěvníci se mezi nimi mohou projít po cyklostezce Bečva, nebo se svézt vláčkem, koňským povozem a historickým autobusem. Gastro tour provází i další programy: řemeslný jarmark, hudební vystoupení s cimbálovou muzikou i dechovkou, frgálová manufaktura a kuchařské show s předními mistry kuchaři. Zajímavostí bude výstava valašského malíře Ilji Hartingra (s vernisáží v pátek 4. 10. v 18 hodin) a nechybí ani zábava pro děti.

Zlatým hřebem je Soutěž o nejlepší valašský frgál, která se uskuteční v neděli 6. října. Může se jí zúčastnit kdokoli, kdo přinese svůj frgál nejpozději v 11 hodin do hotelu Lanterna. Koláče posoudí porota v čele s předsedou Ladislavem Frgalem. Loni jich porota posoudila rekordních 83. Ochutnávat může také široká veřejnost.
Vstup na Gastro tour je zdarma, čímž je Karlovský gastrofestival mezi akcemi v ČR ojedinělý.

Zažijte galavečeře i barmanské večery

Zábava pokračuje i po setmění, po skončení Gastro tour. Na večery si jednotlivé podniky připravují další programy: posezení u cimbálu či u vatry nebo barmanské večery. Hotely Lanterna a Horal nabídnou v pátek, sobotu i neděli milovníkům vysoké gastronomie populární galavečeře. Připravují je „domácí" šéfkuchaři a každý rok také atraktivní host, držitel prestižní michelinské hvězdy.

„K největším tuzemským gastro událostem poslední doby patřil zisk dvou michelinských hvězd pro Českou republiku. Proto jsme letos při volbě hlavního hosta zůstali „doma". Přivítáme jednoho z dvojice oceněných šéfkuchařů, Oldřicha Sahajdáka z restaurace La Degustation Boheme Bourgeoise. Jsme nadšení, že přijal naše pozvání, protože se obvykle soustředí na práci ve vlastním podniku a mimo něj takřka nehostuje," uvedl Tomáš Blabla, ředitel hotelů Resortu Valachy, který je hlavním pořadatelem gastrofestivalu.

Michelinská galavečeře Oldřicha Sahajdáka chystaná na sobotu 5. října je již vyprodána, stále zbývá několik volných míst na další tři galavečeře s tématikou valašské kuchyně a dýňových specialit.
Více na www.karlovskygastrofestival.cz

Program Karlovského gastrofestivalu

Pátek 4. 10.
18:00 – Vernisáž výstavy Ilji Hartingra
20:00 – Galavečeře „Návrat ke kořenům - Pavel Václavík
20:00 – Barmanský večer

Sobota 5. 10.
10:00 – 18:00 – Gastro tour s farmářským trhem
10:00 – 18:00 – Frgálová manufaktura + výstava Ilji Hartingera
10:00 – 18:00 – Kuchařské show (Chef Zlín, ETA, Whirlpool, Makro..)
19:00 – Posezení s lidovou muzikou, Zakarpatský večer
20:00 – Michelinská galavečeře – Oldřich Sahajdák, La Degustation Boheme
20:00 – Galavečeře „To nejlepší z Valašska" - Jaroslav Orság + Vinař roku 2013 Josef
20:00 - Barmanský večer

Neděle 6. 10.
10:00 – 18:00 – Gastro tour s farmářským trhem
10:00 – 18:00 – Frgálová manufaktura + výstava Ilji Hartingera
11:00 – 18:00 – Kuchařské show ((Chef Zlín, ETA, Whirlpool, Makro..)
11:30 – 22:00 – Degustační obědové a večerní menu „Kouzlení z dýně"
12:00 – 15:00 Soutěž o nejlepší valašský frgál
20:00 - Barmanský večer

Kdo je zapojen do gastrofestivalu

Místní podniky:
Spa hotel Lanterna
wellness hotel Horal
hotel Galik
Penzion Pod Pralesem
Pension Školka
Areál Lésková
hotel Pod Javorem
Gril srub Razula
Chaloupky U Pařízků
Hosté:
Restaurace a hotelu U Vychopňů (Vsetín)
hotel Octárna (Kroměříž)

Šéfkuchař Oldřich Sahajdák: mým cílem je perfektní jídlo a spokojený host

/ROZHOVOR/ Karlovský gastrofestival ve Velkých Karlovicích každý rok přináší vedle ochutnávek valašské gastronomie a krajových specialit také příležitost poznat umění uznávaných šéfkuchařů, držitelů prestižní michelinské hvězdy.

Pořadatelé každý rok pečlivě vybírají hlavního hosta, který souzní s filozofií gastrofestivalu důrazem na kvalitní regionální kuchyni a suroviny. V minulých dvou letech tu hostovali šéfkuchaři z Itálie a Maďarska. Letos na Valašsko míří jeden ze dvou českých michelinských kuchařů, Oldřich Sahajdák. Jeho restaurace La Degustation Boheme Bourgeoise získala michelinskou hvězdu společně s pražským Alcronem první v ČR.

O 38letém kuchaři je známo, že se soustředí především na práci ve svém podniku a mimo něj takřka nehostuje. Myšlenka Karlovského gastrofestivalu ho ale tak zaujala, že učinil výjimku a vůbec poprvé „pracovně" míří na Moravu.

Pane Sahajdáku, prozraďte nám, jaká byla vaše cesta k profesi kuchaře? Měl jste jasno už od dětství, nebo jste kuchařskému řemeslu propadl až později?

Ve 13 letech, kdy jsem se měl rozhodnout, čím budu, mi to bylo vlastně jedno. Babičky stejně jako maminka byly kuchařky a tak nějak jsem s tím, že kuchařem budu, počítal. Za babičkou Sahajdákovou do kuchyně jsem jako kluk chodil často.

Po škole jste několik let pracoval v zahraničí. Jak moc pro vás byly tyto zkušenosti důležité?

Myslím, že to bylo to nejlepší rozhodnutí, jaké jsem udělal. Po škole jsem se spíš plácal v hospodách po Praze a to mě vůbec nebavilo, začátek devadesátých let v kuchyni byl pro mě spíš otrava. Kuchaře, se kterými jsem pracoval, práce nebavila a moc dobrého jsem se nenaučil. V cizině jsem poznal lidi, kteří prací žili i v soukromí a do práce chodili rádi. To jsem vůbec z domova neznal a přišlo mi to parádní.

Hlásíte se k české kuchařské škole Marie B. Svobodové z konce 19. století. Čím je pro vás tak inspirující i po více jak sto letech?

Současná doba nám přinesla spoustu pomocníků do kuchyně a tak je používáme, ale pořád máme stejný cíl - perfektní jídlo a spokojený host. Dneska stejně jako před sto padesáti lety. Marie B. Svobodová napsala krásnou knihu, plnou užitečných rad a kuchařských úkonů. Baví nás v ní číst a vařit s ní, ale používáme i recepty, co kuchaři donesou z domova nebo co nám jednoduše chutná. Podmínkou je, že jídlo musí být lokální.

Úspěch v podobě michelinské hvězdy vám nepochybně udělal velkou radost… Jak s odstupem času vnímáte její přínos? A jaké jsou vaše další cíle v gastronomii?

Neumím se moc radovat. Největší radost mám z kolegů - všichni od uklízečky po managera na tom měli podíl a pro mě je to potvrzení, že svou práci děláme dobře. A cíle? Nechci dělat svou práci hůř než teď a doufám, že mě bude pořád bavit. Nic složitého…

Jak se těšíte na Karlovský gastrofestival do Velkých Karlovic? Podobných akcí, mimo svůj podnik, se "pracovně" příliš často neúčastníte, Karlovský gastrofestival je tedy spíše výjimkou… Proč jste kývl na pozvání z Valašska?

Těším se moc, bude to pro nás něco nového. Téměř nikdy nevaříme mimo naši kuchyň, bude to zážitek. Nikdy jsem ve Velkých Karlovicích nebyl, ale přijde mi dobré propagovat místní a regionální jídla a podniky, líbí se mi ta myšlenka festivalu v „lese".

Na závěr jedna ryze "valašská" otázka: znáte a máte rád valašskou kyselici a valašské frgály?

Zrovna dnes jsme kyselici měli. A čas frgálu ještě přijde, nebojte.