Většina majitelů psů a koček řeší otázku, zda je vhodnější krmit granulemi nebo raději konzervami. Granule jsou výhodné cenově, vyjdou levněji, lépe se skladují a vydrží dlouho čerstvé. Protože jsou ale suché, obsahují jen 10 procent vody, zvíře tedy musí mít vždy na dosah misku s čistou vodou.

Výhody konzerv

Krmivo v konzervách má oproti granulím nespornou výhodu, kterou je obsah čerstvého masa v kvalitních granulích, což zlepšuje chutnost krmiva. Po otevření je ovšem nutné konzervu skladovat v lednici a rychle ji spotřebovat.

Proč jsou konzervy či kapsičky dobré pro kočky

Mokré krmivo, jako jsou konzervy nebo kapsičky, jsou pro kočky vhodné, protože obsahují mnoho tekutin. Pomáhá to udržovat kočky hydratované a zdravé, zároveň jsou závislé na příjmu taurinu, který většinou mokré krmivo poskytuje v dostatečném množství. Taurin je esenciální aminokyselina, kterou kočky potřebují pro správnou funkci srdce, očí a dalších orgánů. Jeho nedostatek může vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou srdeční choroby a problémy s viděním.

Hostinec U Mamy, plzeňské pivo, Ostrava-Pustkovec, 23. 8. 2023
VIDEO: Nejlevnější plzeňské pivo v Ostravě? Víme, kde ho čepují a za kolik

„Granule jsou také vhodným zdrojem živin. Neobsahují však tolik tekutin jako mokré krmivo, což může být problematické pro kočky, které mají tendenci pít méně vody,“ vysvětluje Radek Hanzlík, produktový manažer ze společnosti Mountfield.

Preferovat pro domácí mazlíčky granule, nebo konzervy? V Mountfieldu vám poradí.Preferovat pro domácí mazlíčky granule, nebo konzervy? V Mountfieldu vám poradí.Zdroj: se souhlasem Mountfield a. s.

Pomalý přechod

V případě, že nastane nutnost změnit krmivo, je potřeba myslet na to, že tato změna by měla být postupná. Zvířatům vyhovuje pravidelný režim, a to i v případě krmení. Přechod na jiné, i když třeba kvalitnější krmivo, může zvířatům způsobovat zdravotní problémy.

Kytarář Přemysl Večerek z Opavy ukazuje rozpracovanou mandolínu
Kytara, banjo, mandolína... Originální kousky míří z Opavy i do zahraničí

„Proto bychom měli při změně krmiva volit postupnou cestu. Nejdříve tedy míchat původní krmivo s novým a následně poměr nového krmiva pomalu navyšovat,“ vysvětluje Radek Hanzlík.

Jak správně dávkovat

Řada lidí netuší, jak dávkovat krmivo svému mazlíčkovi. Nejvhodnější je řídit se dávkováním krmiva stanoveného výrobcem. Obecně ale platí, že čím kvalitnější krmení, tím nižší by měla být jeho denní dávka. Například superprémiové krmivo má vysokou hustotu živin, které jsou dobře stravitelné a vhodné i pro výstavní psy nebo pro zvířata v zátěži.

Jiskra v oku to jistí

Pro přesnější orientaci je potřeba se podívat na balení granulí nebo konzerv. Doporučené denní dávky bývají uvedeny na obale krmiva. Záleží ale také na stáří, zdravotním stavu zvířete a jeho momentální zátěži. Obecně však platí, že pokud je domácí mazlíček čilý, zdravý, netloustne, má hustou lesklou srst a jiskru v oku, je jeho krmení v pořádku.

Víte, že …

… čím mladší zvíře, tím více porcí?

… štěňata do 14 týdnů věku by měla dostávat 4 porce krmení denně?

… dospělým psům se dávají 1 až 2 jídla denně?

… u koček může být frekvence krmení častější a krmivo může být rozděleno do menších porcí?

Více zde