Za sedmnáct let z firmy, již v roce 1990 tvořil pouze její zakladatel, kancelář o rozměrech dvakrát dva metry a telefon, vybudoval společnost s mnohamilionovým obratem.

Po otevření hranic byl o výjezdy do ciziny velký zájem a podnikání v tomto oboru byly všechny cesty otevřeny.

„Byl tady takový divoký východ, všechno bylo povoleno a třeba plakáty se mohly lepit téměř kamkoliv. Něco jako černý výlep neexistovalo, takže jsem objížděl okolí a lepil letáčky s nabídkou, kam to šlo,“ popisuje Stratil své začátky.

První zájezd uspořádaný cestovní kanceláří Ancora mířil na Velehrad (na snímku), kam zavítal papež Jan Pavel II.

„Možná se nám od té doby dařilo také proto, že nám podnikání svou přítomností papež tak trochu posvětil,“ žertuje Stratil.

Protože si chtěl udržet stálé zákazníky, bylo potřeba vymýšlet další cíle, ale nebylo to bez obtíží. „Když se člověk pustí do nového podniku, je podle mne třeba příliš mnoho neriskovat. Někteří majitelé cestovek krachovali jen proto, že jejich projekty byly příliš ambiciózní a nerespektovaly potřeby trhu,“ komentuje Stratil dobu, kdy mnozí majitelé cestovních agentur podnikání nezvládli.

Nejprve byly v nabídce cestovní kanceláře Ancora pouze autobusové zájezdy. Největší rozmach kancelář zažila, když se její majitel rozhodl pustit do zájezdů leteckých. „Cítil jsem, že na to dozrála doba. Ačkoliv ceny létání byly dříve téměř stejné jako nyní, teď mají lidé vyšší platy a mohou si létání dovolit,“ říká Stratil.

Od jiných cestovních agentur se ta Stratilova liší tím, že neprodává zájezdy navržené jinými kancelářemi, ale sama si plány vytváří a pak je nabízí prodejcům po celé republice. Dnes mohou její klienti letět na většinu tradičních míst letního odpočinku: do Bulharska, Řecka, Itálie a dalších zemí.
Program je však podle Stratila nutné pořád rozšiřovat. Nyní plánuje zařazení cest za exotikou do Thajska. Třešničkou na programovém dortu a zároveň Stratilovým snem by bylo znovuotevření cestovního trhu s Ruskem.

„Myslím si, že mnozí lidé starší generace by se rádi podívali do míst, kam jezdili, když jinam nemohli. Po zavedení víz je ale bohužel cestování do Ruska velmi obtížné,“ rozjímá Stratil nad dalšími plány.