Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lektorka plavání: žádné převratné trendy neočekávám

Region /ROZHOVOR/ – Lektorka Jitka Slivečková vyučuje plavání dětí úctyhodných dvacet let. Jaká je budoucnost takové výuky, o tom hovořila v posledním díle našeho seriálu. Nemohlo chybět také bilancování a vzpomínka na nelehké okolnosti, za kterých se tento nový trend v regionu zpočátku prosazoval…

18.4.2014
SDÍLEJ:

Zkušenosti z regabilitační vany pak malí plavci zúročí ve velkém bazénu. Foto: Archiv Baby Clubu

Paní Slivečková, o plavání dětí víte, díky bohatým zkušenostem, prakticky všechno. Kam se bude toto odvětví ubírat, a jaké jsou aktuální, nové trendy?

Kojenecké plavání se za posledních dvacet let dále vyvíjelo. Obohatilo se o další prvky a postupy tak, aby byla výuka efektivnější a také pro děti zajímavější a zábavnější.
Celý proces má přivést děti k základním plaveckým dovednostem, které pak již jen zdokonalují. Jednu novinku však současné plavání přece jen přineslo. Před nedávnem vznikl ještě jeden způsob plavání stylu prsa, která je mírně odlišná od klasického stylu, kdy se zapojují především spodní části nohou od kolen dolů. Tento způsob umožňuje rychlejší pohyb, ale zvládnout jej je spíše pro pokročilejší plavce a především pro sportovní plavání.

Zkuste trochu bilancovat… Na co z těch těžkých začátků vzpomínáte nejraději?

Ze všeho nejraději vzpomínám na tehdejšího ředitele bazénu pana Slavotínka, kterého jsem poznala v úplných začátcích. Zpočátku byl velmi nedůvěřivý, byla to přecejen nová, do té doby neobvyklá činnost, kterou jsem začala uvádět do praxe. Domluvili jsme se však na zkušebním kurzu a nakonec se pan Slavotínek stal naším největším příznivcem a propagátorem. Je mi jen líto, že tento pán už není mezi námi.

Přestože jsme v předešlých dílech hodně mluvili o tom, co plavání dětí obnáší, prakticky jsme nepřipoměli co vlastně bylo Vaším impulsem k založení Baby Clubu?

První kurz jsme zahájili 14. ledna 1994, historie plavání je však delší. O pozitivním vlivu vody na vývoj děťátka jsem věděla již dříve, sama jsem se této činnosti aktivně věnovala. Ke všemu mě přivedla i knížka od pana Miroslava Hocha "Mámo táto, učte mě plavat" a jakmile se mi narodil syn a později dcera, plavání se stalo naší oblíbenou činností.. To bylo před 25 lety. Tehdy mě napadla myšlenka umožnit tuto činnost i jiným maminkám a tatínkům.
Seznámila jsem se paní Evou Kiedroňovou, jednou z propagátorek tohoto plavání u nás. Maminky ji možná znají z pořadu "Sama doma" nebo četly její knihu "Něžná náruč rodičů", která se rovněž této činnosti věnovala. Získala jsem kvalifikaci na organizování kurzů pro další maminky, tatínky a jejich děti a založila BABY CLUB.

Ale začali jste až o dva roky později…

Ano, vše naplánovat a zorganizovat nebylo tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. V té době považovala veřejnost kojenecké plavání spíše za experiment a představy o něm byly velmi zkreslené. Musela jsem bojovat s tehdejšími předsudky a hlavně vypracovat a vytvořit podmínky, které by otevření kurzů umožňovaly. V praxi to znamenalo mnoho hodin jednání s hygieniky, dětskými lékaři i pracovníky bezpečnosti práce atd.
Bylo nutné vypracovat provozní řád a hygienické i bezpečnostní zásady, vybavit a prostory apod., to vše byla dlouhá a pracná, ale ve výsledku úspěšná anabáze. Naše hygienické zásady hlavní hygienik České republiky pak doporučil jako předlohu pro ostatní BABY CLUBY u nás.

Zkusme to shrnout, co všechno rodičům a dětem nabízíte?

Velmi oblíbené jsou například takzvané "Dovolené s vodníčky" - týdenní pobyty pro rodiny s dětmi. Rodiče využívají i naši poradenskou činnost, kdy jim v případě pochybností a nejasností zodpovídáme na otázky ohledně reakce dětí, výchovy či psychomotorického vývoje, úchopů, manipulace s děťátkem a podobně.
Věnujeme se také kojeneckým masážím a muzicírování s dětmi a v plaveckých kurzech pak nabízíme rodičům možnost pořízení videozáznamu dětí nad vodou i pod hladinou.

Při jednom z našich rozhovorů jste připomínala, že aktuálně chystáte pro zájemce ukázkovou lekci …

Ano, rodiče si mohou plavání nejdříve zdarma vyzkoušet, seznámit se s prostředím a získat představu, jak bude kurz probíhat. Lekce pořádáme ve všech bazénech, termíny si mohou rodiče přečíst na našich webových stránkách. Zájemců je ale už nyní velmi mnoho, a tak doporučuji, aby se zájemci dopředu přihlásili.

Co říct na závěr celé série povídání?

Na závěr bych chtěla poděkovat všem svým děvčatům – instruktorkám, které se mnou s dětmi pracují. Bez nich bych všechno nezvládla. Jsou skvělé a jsem jim za mnohé vděčná.

Správná odpověď na soutěžní otázku: Děti mohou plavat v rehabilitační vaně od dvou měsíců.
Tři poukazy na kurzy plavání dětí vyhrávájí: Marie Kopečná, Marie Maršálková, Jana Sládková

Autor: Redakce

18.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Letiště v Šumperku. Ilustrační foto

Novou dráhu na letišti vybudují až příští rok. Bude bezpečnější a méně hlučná

Ilustrační foto

Draci začali v Opavě dobře, potom ale nezvládli závěr

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Ani po více než deseti letech nevzala veřejnost ani učitelé sloučenou základní školu v Jeseníku za svou. Ukázala to nedávná analýza. Důsledkem může být, že velká část žáků při přestupu na druhý stupeň odchází do sousedních obcí.

Město strážníkům přidá na výplatě. A stále hledá nové

O zvýšení platů městských strážníků rozhodli šumperští radní. Budou dostávat o tři tisíce korun více než dosud. Město si tak chce městské policisty udržet a také nabrat nové lidi. To se zatím nedaří.

Senior v zatáčce sestřelil Alfu Romeo

Dvě auta se střetla v úterý 17. října po osmnácté hodině mezi obcemi Zábřeh a Rovensko.

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Mimořádně komplikovaným úkolem je vyproštění havarovaného autojeřábu z hrany dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Ani pátý den po nehodě práce ještě nezačaly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení