„Cestovat jsem začal v roce 1981, fotil jsem na diapozitivy a pak pořádal přednášky, o které byl tehdy velký zájem. Pro většinu lidí to byla jediná možnost, jak se se vzdálenější zemí blíže seznámit. Cestoval jsem jako všichni ostatní, většinou přes CKM. To tehdy lidé před olomouckou pobočkou CKM nocovali, počet míst v zájezdech byl tehdy omezený. Několikrát se nám také stalo, že jsme dostali zájezd úplně někam jinam, než jsme chtěli,“ vzpomíná podnikatel.

Po revoluci v roce 1990 si pak Jiří Suchánek otevřel vlastní kancelář a na to období vzpomíná rád. „Lidé měli obrovský zájem poznávat. Nikdy jsme nedělali nakupovací zájezdy, ale vždy jsme se zaměřovali na památky a pozoruhodnosti a lidé toho chtěli opravdu vidět co nejvíc. Byl jsem spokojený, když se vraceli domů nabiti dojmy,“ řekl Jiří Suchánek.

Jenže vlna zájmu o poznávací zájezdy už opadla, nyní je prý problém sehnat celý autobus zájemců o Paříž. I když v nabídce CK Alfa – Zet figurují vedle poznávacích také pobytové zájezdy, Jiří Suchánek stále doporučuje kompromis. „Například obrovský zájem je o Chorvatsko, ale řada klientů má zájem jen o koupání. Přitom je to země, kde je plno míst, která stojí za to vidět, například Velebity nebo národní parky. Dobrou volbou jsou alespoň kombinované zájezdy, kde je prostor i pro odpočinek,“ doporučil majitel cestovní kanceláře.

Zemí, která na Jiřího Suchánka udělala největší dojem, je Izrael, jediným kontinentem, který neměl dosud možnost nenavštívit, je Austrálie. „V Austrálii mám řadu přátel, ale nepředpokládám, že bych se tam v dohledné době podíval. Za dva týdny bych ze země nic nepoznal a na delší návštěvu nemám čas. Ale snad to někdy vyjde,“ doufá Jiří Suchánek, že v budoucnu doplní kompletní seznam všech navštívených kontinentů.