Také za minulého režimu se na Hlavní třídě, ve stejném domě jako dnes, prodávalo maso. Sídlil zde státní podnik Potraviny, který po sametové revoluci zanikl.

V roce 1991 vydražila provozovnu rodina Vymazalových a vede ji dodnes. Koupi prodejny stejně jako pozdější rekonstrukce domu zaplatili manželé Vymazalovi ze získaného úvěru. Do podniku bylo totiž nutné vložit mnoho peněz.

„Stav provozovny se v poválečném období neustále zhoršoval, protože státní podnik investoval pouze do nejnutnějších oprav. Některé výrobní stroje jsem dokonce zdědil ještě po mém otci, také řezníkovi,“ říká Jaroslav Vymazal.

Dům zažil kromě výměny strojů používaných ve výrobně celkovou rekonstrukci. Z prvního patra v roce 1995 zůstaly jen obvodové zdi, zbytek musel být zcela přebudován. Stavebních úprav se v roce 1999 dočkala i prodejna. Obtížné bylo pro Vymazalovy období, kdy stavěli novou výrobnu masných produktů za chodu prodejny.

„Přes den jsme pracovali v prodejně, a jakmile zbylo trochu času, stavěli jsme výrobnu. Často tak práce pokračovala až pozdě do noci,“ popisuje těžkosti při rekonstrukcíchNaďaVymazalová. Díky výrobně jsou nyní téměř všechny produkty, které se objeví na prodejním pultu, zpracovávány přímo v řeznictví.

Specialitou Vymazalových jsou uzeniny. „Jako jedni z mála v kraji používáme k uzení dřevo. Přestože uzení elektrickými udírnami není tak drahé, nechceme se této vysoce kvalitní a chuťově výborné výrobní metody vzdát,“ vyzdvihuje Vymazalsvou chloubu.

Není divu, že se do řeznictví vracejí stálí zákazníci. Kvalitu totiž zaručuje dlouholetá tradice rodinného řemesla. Jaroslav Vymazal zastupuje již třetí generaci řezníků. „I když je velmi těžké obstát v konkurenci supermarketů a velkých obchodních řetězců, řezníkem zůstanu a doufám, že více než stoletá tradice řeznictví na Hlavní třídě ani po nás nezanikne,“ dodává.