VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéf John Crane Sigma: To nejlepší je před námi, náš rozvoj nekončí

Olomouc - Sebedůvěra a klid vyzařují z generálního ředitele společnosti John Crane Sigma Stanislava Štafy. Když vypráví o pozici strojírenské firmy z Lutína na Olomoucku na českém i světovém trhu, v hlase neskrývá hrdost.

11.9.2013
SDÍLEJ:

Generální ředitel John Crane Sigma Stanislav ŠtafaFoto: archiv firmy

Milí čtenáři regionálního Deníku
přinášíme vám nový seriál nazvaný Společenská odpovědnost. 
Možná si myslíte, že se vás toto téma netýká. Opak je ale pravdou. V našem regionu žijeme všichni společně, všichni se podílíme na utváření našeho okolí. Někdo jako podnikatel, někdo jako čtenář, někdo jako novinář. Všichni jsme však zrcadlem našeho kraje.
Každý týden vám proto v našich novinách představíme jednoho z šéfů velkých moravských firem. Nepůjde o ledajaké společnosti. Představíme vám podnikatele, kteří umějí nejen dobře obchodovat, ale také si uvědomují, že je část peněz potřeba vracet zpět do regionu. Přečtěte si, jakou životní filozofii mají osobnosti, jimž není lhostejné, co se děje kolem.
Martin Nevyjel, divizní šéfredaktor, martin.nevyjel@denik.cz

„Nechci tvrdit, že jsme nejlepší ve všem a všude, ale podle shrnujících parametrů jsme špička," popisuje ředitel, který ve firmě pracuje od jejího počátku.

Před dvaceti lety nastoupil jako technolog. Nyní řídí přes čtyři sta zaměstnanců, plánuje další rozvoj společnosti a rozšíření výrobních kapacit.

V exkluzivním rozhovoru pro regionální Deník prozrazuje, jak firma John Crane Sigma využila hospodářskou krizi ve svůj prospěch.

Stanislav Štafa také prozrazuje, jakým způsobem se firmě daří držet v těžké konkurenci mezi výrobci mechanických ucpávek a pružných membránových spojek ve světové špičce i jak se snaží být společensky odpovědní.

Kdy jste svou kariéru spojil se společností John Crane Sigma?
Před dvaceti lety jsem nastoupil jako technolog.

Nyní firmu vedete a řídíte práci více než čtyř stovek zaměstnanců. Poradíte čtenářům, jak se mohou dostat do tak vysoké manažerské pozice?
Neporadím. Měl jsem štěstí (smích).

Jen štěstí? To by určitě nestačilo…
Tak dobře. Musíte mít znalosti, musíte chtít, musíte mít respekt kolegů a sám je musíte uznávat. Pak to jde.

Společně s firmou jste letos oslavili dvacetileté výročí aktivit společnosti. Co považujete za největší úspěch, co byste si napsal na vývěsní štít?
Nepsal bych tam nic. Věřím totiž tomu, že to nejlepší je teprve před námi, že náš rozvoj nekončí. Těší mě ale, že naši zákazníci ve světě přesně vědí, kde je Lutín a co tady vyrábíme. John Crane v Lutíně je vzorovým závodem pro řadu našich sesterských firem.

Když se ohlédnete do minulosti, tak za sebou jistě důležité milníky máte. Kde spatřujete ty nejvýznamnější momenty historie firmy?
Určitě zásadní událostí byl přechod do výlučného vlastnictví společnosti John Crane v roce 1997. Díky silnému a cílevědomému vlastníkovi, který měl chuť investovat, jsme dostali šanci k dynamickému rozvoji. Ve třech vlnách jsme během patnácti let rozšířili tým zaměstnanců i výrobní plochy. Nyní dokončujeme zatím poslední projekt. Za šedesát milionů jsme postavili novou administrativní budovu, rekonstruovali původní administrativu na výrobní halu, a tak se připravili na další expanzi výrobní kapacity.

Čím přesně se zabýváte?
Vyrábíme komponenty pro produkty ze standardního portfolia John Crane a některé z nich i kompletujeme do finálního výrobku. Mechanické ucpávky, spojky, různé dílce pro těsnicí systémy a ložiska. Umíme vyrobit jakýkoli kovový díl kvalitně, rychle a s konkurenceschopnými náklady, samozřejmě pokud výroba odpovídá možnostem našeho zařízení. V tom je síla lutínského závodu John Crane.

Kam vaše výrobky směřují?
Dodáváme do celého světa. Do celá Evropy včetně teritoria bývalého Sovětského svazu, Mexika, Jižní i Severní Ameriky, Japonska, Austrálie, arabských zemí, Singapuru. Naše výrobky se používají v elektrárnách, ropných rafineriích, chemických a farmaceutických továrnách. Najdete nás stejně tak při dopravě plynu či ropy, jako i výrobě potravin nebo v oblasti vodního hospodářství. Náš byznys je spojený s rotačními zařízeními, jako jsou čerpadla, kompresory, vývěvy, dmýchadla. Jak říkal jeden z mých profesorů na vysoké škole, čerpadlo je hned po motoru nejčastěji používaný stroj, takže práce a příležitostí máme opravdu hodně.

Jaká je pozice vaší společnosti na světovém trhu? A jak je to u nás?
Vidíme se jako světový lídr v oboru. Nechci tvrdit, že jsme nejlepší ve všem a všude, ale podle shrnujících parametrů jsme na špičce. V České republice je naše pozice založena i na historii. John Crane totiž v zemi od roku 1969 poskytl do Sigma Lutín licenční výrobu jednoho typu ucpávek příští rok tady budeme pokračovat v oslavách, tentokrát to bude 45 let výroby ucpávek v Lutíně!

Udržet se na špičce musí být v současné konkurenci těžké. Jak bojujete s ostatními firmami? Lepšími technologiemi, lidskými zdroji či vzděláváním…
Bojujeme férově. Firma je postavená na pevných etických zásadách. Etický kodex považujeme za velmi důležitý. Spousta zaměstnanců u nás kvůli těmto zásadám pracuje. Samozřejmě máme také vysokou technickou úroveň i kvalitní zákaznický servis.

Soupeřit s konkurencí se vám dařilo i během hospodářské krize. Jako jedna z mála firem jste na ni zareagovali dalším rozvojem a rozšířením výroby. Co vám tyto kroky umožnilo?
To, že jsme součástí velké rodiny John Crane. Přesunula se k nám práce z jiných míst ve světě. Museli jsme však dokázat, že práci zvládáme lépe, což znamená rychleji, levněji a stejně kvalitně. Využili jsme příležitosti. Nyní patříme mezi čtyři největší výrobní závody John Crane ve světě. Lutín představuje z pohledu investic pro John Crane velmi zajímavé místo.

Deník hledá v regionu společensky odpovědné firmy. Patříte mezi ně. Jak se u vás společenská odpovědnost projevuje?
Dáváme lidem jistou, dobře placenou práci v bezpečném prostředí. Chováme se ekologicky. Vytváříme podmínky pro to, aby naši zaměstnanci mohli být díky své dobré práci prospěšní regionu. Podporujeme některé regionální neziskové organizace, ale to je až „druhá vlna" naší společenské odpovědnosti tou první jsou naši zaměstnanci a naše společnost.

Patříte mezi stabilní společnosti, které nabízejí i přes stagnující pracovní trh lidem zaměstnání. Jak se vám daří získávat kvalitní a věrné pracovníky?
Jsme silná a stabilní lokální firma, zájemců o práci máme dost. Vždycky jsme se snažili budovat pozitivní reputaci John Crane především v regionu, a to se nám vyplácí. Můžeme si dovolit lidi vybírat. I když musím přiznat, že na některé odborné pozice se nám zaměstnanci hledají obtížněji. Přece jen vyžadujeme kombinaci specifických odborných znalostí, procesních znalostí, aktivní angličtinu a pozitivní přístup k práci. To je čtyřkombinace, která se hůře hledá. Neznamená to ale, že by takoví lidé v regionu nebyli. Někdy tak o pracovníky bojujeme i s konkurencí.

Co odborníkům nabízíte? Proč by u vás měli chtít pracovat a jak se je snažíte přimět, aby zůstali?
Interními průzkumy si průběžně ověřujeme důvody toho, proč u nás zaměstnanci pracují. Nejčastěji zmiňují práci pro silnou značku a pro hodnoty, které firma vyznává. Nabízíme také možnosti, jak se rozvíjet a vzdělávat. Spousta z kolegů oceňuje kulturu a atmosféru, která umožňuje seberealizaci a dává určitou míru svobody. Víme však, že jen s tím bychom na trhu neuspěli. Proto „útočíme" také odměnami a zaměstnaneckými výhodami. V poslední době oceňujeme konkrétní aktivity, nápady, projekty, zlepšováky. Je to trend, který razí čím dál více firem.

Připravujete pro zaměstnance společenské či kulturní akce?
Každoročně organizujeme několik událostí pro zaměstnance. Takovéto akce doplňují zaměstnanecké výhody a zároveň posilují oblast společenské zodpovědnosti. Každé jaro chystáme firemní ples, pokaždé charitativním výtěžkem pomáháme nějaké regionální organizaci. Na podzim plánujeme den otevřených dveří.

Autor: Lucie Bukvová

11.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební klempíři 17 000 Kč Stavební klempíři Klempíř, pokrývač, tesař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce v rámci Olomouckého kraje., Řidičský průkaz sk. "B" - podmínkou., Práce při montážích střešních systémů., Pracovní doba pružná - dle domluvy., Kontakt: telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Libor straka, Závořická, č.p. 557, 789 69 Postřelmov. Informace: Libor Straka, +420 604 372 751. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 17 500 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař / Kuchařka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 17500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: AKTUALIZACE 16.10.2018, První kontakt osobní, telefonický!!!, , Požadavky zaměstnavatele: , - základní vzdělání + prokazatelná praxe min. 2 roky, - vyučen v oboru, bez praxe, vhodné pro absolventy - zaměstnavatel zaučí, , Místo výkonu práce: SPORT - Gril, Petříkov č.e. 46, Ostružná, Pracovní doba: obvykle turnus krátký dlouhý týden, , Zaměstnavatel nabízí:, - ubytování v příjemném horském prostředí v době výkonu práce, nebo sezóně dle dohody, - zvýhodněná strava, , Zájemci se mohou hlásit:, - osobně na provozovně zaměstnavatele, vždy od 10:00 - 17:00hod, - telefonicky denně na tel. čísle: 602 424 288, - na e-mail: sport.grill@seznam.cz. Pracoviště: Zdeněk pospíšil - sport - gril, 788 25 Branná. Informace: Zdeněk Pospíšil, +420 602 424 288. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 15 000 Kč Svářeči Operátor svařovacího robota. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Na Pilníku č.p. 292, 789 91 Štíty;, POŽADAVKY:, - Obsluha robota, - Znalost svařování CO2, - Ochota pracovat v dvousměnném provozu, - vhodné i pro absolventy, Zodpovědný přístup, schopnost pracovat v kolektivu, pečlivost, pružnost, spolehlivost., , NABÍZÍME:, - práce ve stabilní firme, - zajímavé finanční ohodnocení , - systém zaměstnaneckých benefitů , - stravování, 13 plat, příspěvek na připojištení , - doprava ze Zábřeha n. Mor. a zpět zajištěna zdarma., Pracovní doba dvousměná - ranní od 6 - 14,30 hod., odpolední od 14,30-22 hod. Po domluvě se zaměstnavatelem možnost práce na jednu směnu., Kontakt: své životopisy zasílat na e-mail nebo tel.:606 727 976, nebo osobně Út - od 9:00 - do 10:00 hod.. Pracoviště: Josef žerníček, Na Pilníku, č.p. 292, 789 91 Štíty. Informace: Petr Žerníček, +420 606 727 976. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 22 000 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů, taxikáři Řidič/ka dodávky EU. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘP sk. ''B'', praxe v dopravě vítána. Nástup ihned. Pracovní doba dle domluvy. Kontakt: osobní kontakt na adrese pracoviště PO-PÁ 8-14 hod., telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Lucie komendová - prac. 1, Leštinská, č.p. 978, 789 01 Zábřeh. Informace: Lucie Komendová, +420 605 721 911.

Šumperk proti Slavičínu.
27

Šumperk neukončil neprůstřelnost Slavičína a zůstal bez bodů

Fotbalisté Jeseníku. Ilustrační foto

Jeseník zlomil odpor Litovle ve druhé půli, i díky Woitkovi

Motorkář najel přímo do policistky, skončila v nemocnici

VIDEO / V drama se změnila běžná silniční kontrola pro policistku, která ve čtvrtek 18. října vykonávala službu v Mohelnici.

Gólová smršť, pak rozhodla penalta. Mohelnice přemohla Dolany

Divokou bitvu v sobotu svedli fotbalisté Mohelnice proti Dolanům. Především první poločas nabídl nevšedně ofenzivní podívanou, během necelých čtyřiceti minut padlo šest branek. Tři body nakonec domácím vystřelil z nařízené penalty jejich kapitán a hrající trenér Roman Kuba.

Draci konečně zabrali, smetli Nový Jičín. Brzy přivítají posily

FOTOGALERIE / Po třech utrápených zápasech jim spadl ze srdce pořádně těžký balvan. Šumperští hokejisté v sobotu doma rozstříleli Nový Jičín 6:1 a vrátili se do čela tabulky 2. ligy – skupiny Východ.

Desítka žalob na volby, ze Slatinek dvě

Jako na nepěknou ostudu se bude vzpomínat na poslední komunální volby ve Slatinkách, kde lidé zároveň rozhodovali o novém senátorovi a komise zaměnila barvy úředních obálek pro hlasovací lístky.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT