VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Romana Salvetová: Senioři jsou dnes aktivnější. Je to poznat i na cestování

Region - /ROZHOVOR/ Na zádech batožinu, na nohách puchýře. Špatné ubytování, horko, často bohužel nekonečná nuda. Domů nejedou odpočatí, ale naštvaní. Takový obrázek dovolené určitě řada lidí pamatuje z nedávné minulosti. Situace se však mění.

22.5.2014 1
SDÍLEJ:

Zlínská cestovní kancelář ExpectaFoto: www.expecta.cz

Možnosti jsou dostupnější, než kdy dříve, můžeme navštívit místa, o kterých se nám před lety mohlo jen zdát. A to platí pro všechny věkové kategorie.

,,Senioři i starší generace žijí mnohem aktivněji. Nebojí se vycestovat ani do velmi vzdálených destinací," říká Romana Salvetová, ředitelka úspěšné zlínské cestovní kanceláře Expecta.

V poslední době se hovoří o velké změně v cestování. Vysvětlete, v čem ona změna spočívá.

Ano, skutečně dochází k určité změně. Pryč jsou časy, kdy klienti jezdili na dovolenou pouze, aby si odpočinuli ležením u moře. Naši klienti chtějí kromě něco vidět, poznat a zažít nějaké dobrodružství. Velmi často na dovolenou jezdí nejen kvůli moři a koupání, ale i proto, aby ochutnali místní gastronomii, poznali kulturu a lidé v dané destinaci žijí. Často jezdí i za sportovním zážitkem a vyžitím. Jsou mnohem odvážnější, než dříve, nebojí se ani na vlastní pěst.

Senioři dnes také cestují úplně jinak, než před lety a celkově mění svůj životní styl. Vidíte to stejně?

Víte, já si pamatuji dobu asi před deseti lety, kdy klienti dávali přednost pohodlí a kompletně zorganizovanému zájezdu s českým průvodcem za nízkou cenu. Máme pocit, že tato doba už je pryč. Senioři i starší generace žijí mnohem aktivněji. Nebojí se vycestovat ani do velmi vzdálených destinací jako je Vietnam, Maledivy, Srí Lanka, Thajsko. To je u starší generace lidí opravdu novým trendem. Další důležitou změnou je že nevyjíždějí jen na týden, ale klidně na celý měsíc.

Jak si to mohou dovolit?

Takový zájezd je totiž mnohem levnější. Je to levnější, než by byl klasický zájezd třeba na deset, jedenáct dní. To je výhoda exotických destinací, u kterých je vždy drahá letenka, ale samotný pobyt na místě je velice levný. Třeba do Thajska se můžete na měsíc dostat i za šestadvaceti tisíc.

Co se ještě změnilo, jaké pobyty vyhledávají?

Další novinkou jsou senioři, kteří vyhledávají jazykové pobyty v zahraničí, třeba na Maltě. To také dříve nebývalo zvykem. Mám pocit, že dnešní starší generace žije mnohem aktivněji, než v minulých letech a promítá se to také do cestování.

Další zajímavostí je, že se dnes již nebojí létat ani nízkonákladovými lety. Mají rádi zájezdy s lehkými zavazadly do měst třeba do Říma či Paříže.

To je pro ně zajímavé, protože letenky nejsou drahé a za relativně malý peníz mohou poznat evropskou metropoli. Starší klienti, když už se rozhodnou, že vyrazí na dovolenou, na kterou poletí až dvanáct hodin, nechtějí být na místě pouze deset, jedenáct dní.

Dříve jste se museli přizpůsobit letadlu a nemohli jste zůstat déle. Dnes se lety pořádají na pravidelných linkách. Není tedy výjimkou, že mi starší lidé řeknou, že chtějí být minimálně čtyři týdny u moře.

Proč si myslíte, že to tak je?

Myslím si, že roli hraje také ekonomická situace, kterou mají mnozí senioři lepší, než před těmi deseti, patnácti lety. Souvisí to také s onou změnou v přístupu k aktivnímu cestování a životu obecně. Jsou odvážnější.

Změnil se tedy i způsob ubytování?

Ano, už neprodáváme jen hotely a pohodlné ubytování, ale trendem se stává také to, že lidé vyhledávají ubytování i v pěkných vilkách, soukromí s vlastní nebo leteckou dopravou.

Které destinace jsou stále velmi oblíbené?

Výraznou popularitu si pro také pro letošní sezonu drží Turecko a Řecko. Popularita Turecka v poslední době výrazně stoupla. Klienti tam mají velmi dobrý servis za přijatelnou cenu. Hodně oblíbené je stále i Řecko a pochopitelně také Chorvatsko.

Novou oblíbenou destinací jsou Spojené arabské emiráty, kde byla nedávno zrušena vízová povinnost. To výrazně podpořilo cestování do této země, neboť právě vizum bylo dost drahé.

Plánují lidé dovolenou pořád stejně? Nebo se i tady situace mění?

Cítíme, že lidé začínají plánovat dovolenou mnohem více dopředu. Výběr je pak lepší, ceny příznivější, ale dá se říci, že zájezdů je takové množství, že nepřijdou zkrátka ani lidé, kteří se rozhodnou víceméně ze dne na den.

Objevila se nějaká země, která by byla pro Čechy turisticky i finančně atraktivní?

Osobně nedám dopustit na jihovýchodní Asii, Thajsko, Malajsii, Singapur a Vietnam. Díky skvělým cenám letenek v kombinaci s hotely od německých cestovek máte možnost prožít krásnou dovolenou za relativně málo peněz.

Tyto země se navíc vyznačují krásným prostředím, přívětivými lidmi a skvělou kuchyní. Z evropských letních destinací jsou to zmíněné Turecko a Řecko.

Organizujete také zájezdy do severských zemí. V čem se taková dovolená liší od pobytu u moře?

Je to poznávací dovolená se vším všudy. Severské země vyhledávají více lidé, kteří nepotřebují moře, chtějí něco vidět, poznat. Jsou to spíše milovníci krásné přírody. Kdo jede k moři si chce také odpočinout v krásném přímořském prostředí, ale jak už jsem říkala, lidé už nechtějí jen pasivně ležet na pláži.

Je stále živý trend Čechů beroucích konzervy na dovolenou? Jaké nabízíte možnosti stravování?

Německé a rakouské cestovní kanceláře nabízejí výborné ceny za pobyty v Chorvatsku nebo v Itálii. Navíc umožňují nástupy denně, to znamená, že se klienti mohou vyhnout hektické dopravě zejména v letní sezoně.

Nabízíme jak ubytování v apartmánech s vlastním stravováním, tak hotely se snídaní, polopenzí nebo all inclusive.
Naše cestovní kancelář zaznamenala zvýšený zájem o stravování formou all inclusive.

Dovolenou pak skutečně prožijete bez starostí a vyplatí se zejména rodinám s dětmi. Při této formě stravování je zajištěna plná penze s neomezenou konzumací alkoholických a nealkoholických nápojů, mnohé hotely zařazují do tohoto programu celou řadu sportovních aktivit.

Proč je vámi provozovaný model úspěšný a efektivní? Je těžké udržet se v nelítostné konkurenci velkých cestovních kanceláří?

Dovolené různě skládáme. Vyhledáváme pro naše klienty nejnižší cenu letenky, k tomu jim pak najdeme ubytování zpravidla přes rakouskou nebo německou cestovní kancelář, které mají mnohem výhodnější ceny. Ve většině exotických destinací máme česky mluvící průvodce.

A pak nabízíme kompletní servis, transfery, výlety v místě pobytu za opravdu mnohem nižší cenu, než naše konkurenční cestovní kanceláře, které nabízí pouze produkty českých cestovních kanceláří.

Naší největší výhodou je, že se dokážeme přizpůsobit požadavkům klienta, respektujeme délku pobytu, den odletu, zájezdy jednoduše skládáme jako puzzle. Skutečným hitem jsou pak nejrůznější akční nabídky od německých kanceláří, kdy je možné cestovat za neuvěřitelné ceny téměř do celého světa.

Co se na dovolených všechno dělá, co zorganizujete vy a co si musí lidé zařídit sami?

Jsme schopni jim zařídit cokoli za velmi výhodné ceny, výlety, místní gastronomie. Něco si zařizují sami. Hodně lidí je velmi aktivních i v plánování vlastní dovolené.

Je dovolená v takové exotické zemi dnes bezproblémová? Je to přeci jen dlouhá a náročná cesta, tropické prostředí…

Víte, lidé dnes zvažují, než jedou na tak dalekou cestu, je samozřejmě potřeba se připravit. Jsou země, kde je například doporučeno očkování. Jsou země, kde jsou výrazné časové posuny. Někteří vyhledávají destinace klidnější, jiní zase rušné, to je poměrně individuální.

Je ve vámi nabízených exotických zemích očkování povinné?

Očkování povinné není, nicméně existují určitá doporučení. Kolik očkování stojí a bližší informace poskytne okresní hygienická stanice.

A jaká jsou doporučení, je-li člověk třeba diabetik nebo kardiak? Můžete mu poradit, pomoct přizpůsobit dovolenou?

Lidi se zdravotními obtížemi pro jistotu odkazujeme na lékaře, aby se poradili také s ním. Jestli je pro ně dlouhá cesta vhodná, zda jim bude vyhovovat pobyt v dané zemi. Vždy to spolu konzultujeme, protože je to velmi důležité už při výběru dovolené.

Je na místě dostatečná lékařská péče?

Lékařská péče je samozřejmě vždy k dispozici, ale v každé zemi je na jiné úrovni. Například Thajsko má lékařskou péči velmi kvalitní, horší je to v Dominikánské republice nebo na Jamajce.

Ale jak jsem řekla, na věci zdravotní povahy je třeba dávat pozor již při výběru dovolené. Je vhodné, aby si lidé brali všechny léky, zejména pokud je užívají pravidelně, nebo jiné speciální zdravotní potřeby v dostatečném množství sebou.

Není to tak dávno, co se události hemžily nešťastníky ze zkrachovalých cestovek. Jaké nabízíte záruky?

Je velmi důležité vybírat si kvalitní cestovní kancelář. Internet je plný lákavých nabídek, ale mnohdy je lepší malinko si připlatit a na dovolenou cestovat s prověřenou kanceláří. Náš klient má zájezd pojištěný dvakrát, pojištěná je jak německá cestovní kancelář, tak i my.

Velmi dbáme na to, s jakou partnerskou cestovní kanceláří pracujeme a naštěstí se nám tyto situace zdárně vyhýbají.

Na co dalšího je při výběru dovolené třeba dávat pozor?

Cestovní kancelář by měla mít také uzavřená platná pojištění. Myslím, že je také opravdu důležité zvážit délku letu a pobytu. Tyto informace samozřejmě vždy poskytujeme. Je vždy rovněž vhodné zvážit časový posun a místní klima.

Samozřejmostí je při takové dovolené dobré pojištění, to je třeba si pečlivě vyřídit. Máme několik variant i pro starší klienty. Pojištění samozřejmě pomůžeme zařídit. Obecně doporučujeme plánovat dovolenou dopředu. Akce jako last-minute jsou spíše pro studenty a mladší lidi.

Povězte ještě, kde vás lidé mohou najít.

Naše krásné nabídky za skvělé ceny můžou čtenáři najít na našich webových stránkách www.expecta.cz nebo nám mohou zavolat na bezplatnou linku 800 577 577, s výběrem dovolené rádi pomůžeme.

Autor: Redakce

22.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 18 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních RECEPČNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadované dovednosti: práce na PC, komunikace v AJ (aktivní znalost), , Turnusové směny (krátký,dlouhý týden) - 12 hodinové směny (ranní od 6-18, noční od 18-6 hodin), komunikativnost, spolehlivost, Kontakt: telefonicky p. Beran (tel. 603475865), osobní schůzka po tel.domluvě. Pracoviště: B&t mohelnice, s.r.o., Smetanova, č.p. 913, 789 85 Mohelnice. Informace: Pavel Beran, +420 603 475 865.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 24 000 Kč

Provozovatelé maloobchodních a velkoobchodních prodejen zástupce vedoucí/ho maloobchodní prodejny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MVP: Nákupní park Zábřeh na Moravě, Leštinská č.p. 2429/1, Kontakt: personalni@breno.cz, Pro zcela nově otevíranou maloobchodní prodejnu koberců v Zábřehu na Moravě, Leštínská 1 přijmeme po dohodě na HPP 1 zástupce/zástupkyni vedoucí/ho provozovny. Požadujeme ÚSO vzdělání, praxi v oboru nejméně 1 rok, ( v případě, že uchazeč prokáže své znalosti i bez předchozí praxe, není pak podmínkou ) . Dále od uchazečů očekáváme obchodní a manažerské dovednosti, samostatnost a flexibilitu, smysl pro odpovědnost, dobrý zdravotní stav. Nabízíme odpovídající mzdu vč. prémiového ohodnocení formou pohyblivých složek mzdy, příspěvky na stravné, pracovní poměr na dobu neurčitou a možnost seberealizace. Uchazeči, kteří projeví zájem o tuto pracovní nabídku zašlou své životopisy s přiloženou občanskou fotografií na e-mail personalni@breno.cz. . Vybrané uchazeče pak vyrozumíme o dalším postupu.. Pracoviště: Koberce breno, spol. s r.o.-047 nákupní park zábřeh na moravě, Leštinská, č.p. 2429, 789 01 Zábřeh. Informace: , .

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 24 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři Konstruktér/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - zpracování výkresové dokumentace v programu Solid Works,, - zajišťování projekčního a konstrukčního zpracování včetně technických výpočtů,, - podílení se na technickém řešení a konstrukci nových výrobků,, - spolupráce s výrobou a dohled nad správnou realizací daných zakázek., , Požadavky na uchazeče:, - SŠ/VŠ vzdělání technického směru,, - min. 2 roky praxe jako strojní konstruktér výhodou,, - praktické zkušenosti s 3D programem Solid Works,, - technické myšlení a orientace v oblasti strojírenství,, - samostatnost, flexibilita a zodpovědný přístup k práci,, , Nabízíme:, - zázemí stabilní české společnosti s dlouholetou tradicí, - příležitost pracovat na mezinárodních projektech,, - přátelské a neformální prostředí,, - týden dovolené navíc,, - jednosměnný provoz, pracovní doba od 6:00 hod., - příležitost pro další rozvoj kariéry,, - možnost dalšího vzdělávání,, - dotované podnikové stravování, cena dotovaného oběda 29,- Kč, - roční odměny, - příspěvek na penzijní připojištění a životní pojištění pro stálé zaměstnance 700,- Kč měsíčně,, - zvýhodněný mobilní tarif pro zaměstnance i jejich rodiny,, , Zasláním životopisu souhlasíte se zpracováním a nezbytným uchováním poskytnutých osobních údajů společností KUBÍČEK VHS, s.r.o. pro účely žádosti o zaměstnání. Tento souhlas můžete odvolat.. Pracoviště: Kubíček vhs, s.r.o., Maršíkovská, č.p. 615, 788 15 Velké Losiny. Informace: Lucie Moláčková, +420 583 364 113;.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 18 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Traktorista, opravář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Osobní kontakt; Místo výkonu práce: Středisko rostlinné výroby Bludov. Pracovní doba od 7:00 do 16:00 hod., Požadavky: , , Řidičský průkaz skupiny - T , Řidičský průkaz skupiny - C - vítán, Strojnický průkaz - vítán, Svářečský průkaz (el. obloukem, plynem) - vítán , Zaměstnanecké výhody: měsíční příspěvek na PF, dotované závodní stravování. Kontakt: osobně na pracovišti Bludov - administrativní budova, po - pá 7.00-15.00 hod, telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Bludovská a.s., Špalkova, č.p. 156, 789 61 Bludov. Informace: Jana Čejková, +420 583 238 952.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dolní Morava má svou služebnu policie. Pomůže klidu i dopravě v turistickém resortu.
13

Dolní Morava má služebnu policie. Pomůže klidu i dopravě v turistickém resortu

Miloš Matějíček (vpravo) mohl na mistrovství světa v Las Vegas sahat po medaili, ale zastavilo ho ošklivé zranění.

Matějíček přišel kvůli zranění o medaili z MS, utrhl si achilovku

Tři šelmy na útěku a zbytečná smrt pod koly expresu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 16. července 2018.

AKTUALIZOVÁNO

Tragická bouračka u Bohuňovic! Tři mrtví a dva těžce zranění

V křižovatce mezi Olomoucí a Šternberkem u Bohuňovic došlo v pondělí kolem tři čtvrtě na tři odpoledne k tragické dopravní nehodě. Střetlo se zde osobní auto s náklaďákem.

Auto udělalo kotrmelec, pak skončilo v potoce

Dopravní nehodu zavinil v pátek 13. července jednadvacetiletý mladík u Zábřehu. Ve večerních hodinách sedl za volant, ale kvůli vypitému alkohol jízdu v zábřežské místní části Václavov nezvládl.

Na trati do Jeseníku jezdí místo vlaků bagry

Na horské trati mezi Hanušovicemi a Jeseníkem jezdí místo vlaků bagry. Panuje zde letní výluka, za poslední čtyři roky už třetí v pořadí. Právě v letních měsících železnici vždy využívaly tisíce turistů. Řadě z nich po letech komplikací dochází trpělivost.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT