Pokrmům dodá výraznou a nezaměnitelnou chuť a lidský organismus povzbudí tím správným směrem oddálí stárnutí a prodlouží nejednu rozkoš!

RECEPTY, TIPY, NÁVODY na www.vseovareni.cz

Jak to bylo (a je) s mrkví

Mrkev je dvouletá rostlina z čeledi miříkovitých, ostatně jako petržel a celer, které souhrnně označujeme jako kořenovou zeleninu. Jen ta mrkev se z oné trojice lehce vymyká, neboť ke konzumaci se v kuchyních hojně využívá pouze ostře oranžový kořen.

Přestože mrkev najdeme téměř na každé české zahradě, pochází z Asie, kde ještě dnes přežívají její divocí a nezkultivovaní zástupci. Kořen mrkve je nejen chuťově velmi dobrý, ale obsahuje i celou řadu tělu prospěšných látek. K významným vitaminům patří betakaroteny, které karotce dodávají specifickou barvu.

Mrkev je také bohatá na vlákninu a antioxidanty, a co víc, před pár lety bylo zjištěno, že kořeny obsahují i látku falkarinol, jež může omezovat rozvoj rakoviny.

I když se dá mrkev konzumovat v jakékoliv úpravě, betakaroteny naše tělo nejlépe využije tehdy, když si kořen uvaříme.

Mrkvička byla často malým dětem nucena i proto, že prý její zvýšená konzumace zlepšuje zrak. Co je na tomto tvrzení pravdy? Samotná mrkev sice nedokáže napravit oční vady, jakými jsou např. krátkozrakost či dalekozrakost, ale dokáže si poradit s šeroslepostí.

Petrželové mýty a pravdy

Dokud nevaříme polévku, nepečeme kus masa nebo neděláme chlebíčky, tak si na petržel ani nevzpomeneme. Přesto bychom měli mít na paměti, že je skutečným zeleninovým pokladem.

Pokrmům dodává nejen nezaměnitelnou chuť a vůni, ale našemu tělu dělá neskutečně dobře.

Vědí to hlavně ti, kteří mají problémy s nadýmáním, trávením nebo s ledvinami.

Odvary z petrželové natě nebo semen jsou učiněným balzámem pro celou řadu tělesných neduhů, včetně těch vlasových. Stejně tak odvar docela úspěšně odpuzuje dotěrný hmyz. Petržel pochází ze Středomoří, později se rozšířila po celé Evropě.

Tato kořenová zelenina se v kuchyni používá celá beze zbytku se využívá silicemi protkaná zelená nať a krémově zbarvený, taktéž aromatický kořen.

Účinnou látkou, která je obsažena ve všech částech rostliny, je právě zmíněná silice, dále terpeny, flavonoidy a sacharidy.

Kromě toho má rostlina dostatek vitaminu A, B, C a E a minerálních látek jako jsou draslík, železo či fosfor. Zelené listy jsou naproti tomu bohaté na kyselinu listovou. O petrželi koluje řada mýtů, které mohou být i částečně pravdivé.

Je petržel afrodiziakum?

Jen částečně, tato zelenina působí silně močopudně a ruku v ruce s tímto projevem silně prokrví i pohlavní orgány.

Tuto kořenovou zeleninu by však neměly jíst budoucí maminky, v nadměrném množství může vyvolat stahy dělohy a tím i potrat!

Mezi další petrželové pravdy opravdu osvědčené patří mírnění menstruačních bolestí a také tlumení následků po bodnutí hmyzem.

Aromatická bulva

Celer je polévek král a pro mnohé vegetariány a milovníky smažené zeleniny král veškeré zeleniny.

V kuchyni se můžeme setkat s různými druhy celeru s řapíkatým (ze kterého se používá nadzemní část), dále s listovým a hlíznatým, u kterých zpracováváme jak nať, tak také právě podzemní část bulvu.

Celer je zelenina, koření i lék. Obsahuje množství éterických olejů, které slouží jako ochranný štít rostliny a stejně tak chrání i naše tělo. Tyto látky se při konzumaci uvolňují ve všech sliznicích lidského těla, kde působí antibakteriálně, antimykoticky a například v močových cestách ničí infekce.

Pokud vás trápí nachlazení, tak mezi nejúčinnější přírodní medikamenty patří právě šťáva z čerstvého celeru, která významně posiluje naši chabou imunitu.

Celer také působí proti stresu a depresi a díky vysokému obsahu vitaminů a minerálů je pro naše tělo vlastně nezbytný. Slouží také jako přírodní prostředek pro tvorbu moči, snižuje hladinu krevního cukru, přirozenou cestou snižuje krevní tlak a stejně tak dokáže tělu pomoci při léčbě pohybového aparátu.

(mt)

RECEPTY, TIPY, NÁVODY na www.vseovareni.cz