Jistou roli v tom, proč se u nás „fondování" dosud příliš nerozšířilo, může hrát i fakt, že ne každý z nás ovládá francouzštinu a může se při jeho vyslovování cítit nejistě.

Proto si nejprve řekněme, že fondue se vyslovuje jako „fondy" a ve francouzštině znamená tavený nebo tavená.

Původně to byl totiž název pro pokrm ze sýra roztaveného nad ohněm, pocházející ze Savojska a francouzské části Švýcarska. Dnes pod tento pojem zahrnujeme způsob konzumace i z jiných potravin.

Základními surovinami pro přípravu sýrové fondue jsou dva druhy sýra, víno a chléb. Těch byl v podhůří Alp dostatek v každé domácnosti.

Sýr i chléb ale přes zimu velmi rychle tvrdly a místní lidé zjistili, že pokud se sýr nahřeje a chléb se v něm namočí, vznikne výtečná pochoutka.

A protože je praktické konzumovat ji při společném posezením okolo stolu, na kterém se v míse nad plamínkem sýr udržuje tekutý, vžil se pojem fondue i pro tento typ stolování a jeho obliba se rychle šířila.

Mimo fondue ze sýra jsou dnes známé také varianty, kdy se v příslušných nádobách fritují kousky masa. V podstatě nesprávné přenesení názvu i na tyto pokrmy má kořeny v podobných nádobách, ve kterých se pokrmy připravují, a jak jsme zmínili, také ve způsobu stolování.

Mimo těchto dvou základních druhů fondue existuje mnoho dalších variací – zejména čínské fondue (fondue chinoise), kde se různé druhy masa, ryb, drůbeže a krabů připravují v polévce (bujónu), a velice obdobnou japonskou fondue šabu šabu, kde se na rozdíl od čínské fondue používá více druhů zeleniny a také hub a tofu.

Samostatnou kapitolou je pak fondue sladké, kdy se do roztavené čokolády (ale i karamelu nebo pudinku) namáčejí kousky ovoce, případně sušenky.

Jak správně připravit fondue ze sýra, z masa či z ryb? ČTĚTE ZDE