Haňovické Zemědělské družstvo teď staví dva skleníky na přibližně třech hektarech půdy. Důvodů proč se do projektu pustili je hned několik. „Zemědělství má stále nějaké problémy. Letos se očekává přibližně stejná úroda, to znamená těžko se prodává, ceny padají a není co nabízet. Proto se chceme orientovat na něco, co v České republice nemá vlastní základnu. Soběstačnost při pěstování rajčat je zhruba jen šestiprocentní. To nás navedlo na to, že bychom se specializovali na pěstování rajčat. Roční produkce by se mohla pohybovat okolo osmi set tun," vysvětlil předseda Zemědělského družstva v Haňovicích Václav Kuba a podotkl, že druhým důležitým důvodem je vlastní soběstačnost při zásobování teplem. „Máme nevyužité teplo z bioplynové stanice. Samozřejmě to ale nebude jediný zdroj. Zásobovat nás bude i zemní plyn," uvedl.

Skleníky o rozhloze tří hektarů na pěstování zeleniny buduje zemědělské družstvo v Haňovicích.Zdroj: DENÍK/Jiří Kopáč

Skleníky o rozhloze tří hektarů na pěstování zeleniny buduje zemědělské družstvo v Haňovicích. FOTO: Deník/Jiří Kopáč

Se stavbou se začalo na jaře a už na podzim se hala o velikosti jednoho hektaru osadí rostlinami, vysazovat se jich bude na čtyřicet tisíc kusů. Skleník bude osvětlený a rostliny se budou pěstovat bez půdy, v živném roztoku. „Samozřejmě existují skleníky pro pěstování, ovšem náš osvětlený se zaměřením na rajčata bude mezi prvními v republice. Pokud mají obyvatelé strach z toho, že bude moc svítit, tak se obávat určitě nemusí. Hala bude opravdu dobře zastíněna," poznamenal předseda.

Sázíme na kvalitu

Zaměřit se chtějí na rajčata menších rozměrů, tedy cherry a koktejlová. „Myslím si, že na trhu je po tomto zboží poptávka. Samozřejmě, cílem je, aby rajčata byla chuťově na úrovni. Tím, že jeden den sklidíme a druhý den odpoledne bude zelenina v supermarketech, tak doba mezi sklizní a spotřebou budou výrazně kratší než při dovozu z Maroka nebo Holandska. Vozí se k nám přebytky, které ani nemají takovou kvalitu jakou předpokládáme, že budeme pěstovat my," upozornil Václav Kuba. Družstvo má už teď smluvně zajištěný odbyt, většina produkce půjde velkoodběratelům a asi dvacet procent pak zůstane na volný prodej. „První rajčata bude u nás možné koupit okolo Vánoc. Předpokládáme, že prodej by byl v naší stávající družstevní prodejně, cenově ale budou dražší. Okolo 160 korun za kilo," reagoval předseda.

Kromě toho, že družstvo plánuje k provozu využít přebytek tepla a elektrické energie z bioplynové stanice, chce také využít dešťovou vodu ze střech skleníků a družstva. „Dešťová voda bude sváděná do laguny, využijeme ji na zalévání. Pokud budou vysoké teploty, doplníme ji i spodní vodou," vysvětlil ještě Václav Kuba.

Projekt nabídne i nová pracovní místa

Projekt zajímá i obec Haňovice, družstvo totiž nabídne až pětatřicet nových pracovních míst. „Do ledna příštího roku bychom chtěli naplnit plný stav. Zájem o práci je, zatím jsme se neobrátili ani na úřad práce," doplnil předseda zemědělského družstva. Podle starosty obce Arnošta Vogela pracovní příležitost místní zaujala. „Spousta z nich práci mělo, ale někde v okolí. Tím, že teď mají možnost pracovat v místě bydliště, tak se vrací, je to pro ně zajímavější," dodal starosta.

Na poli z kraje Haňovic na Olomoucku rostou speciální skleníky. Menší, který se už rýsuje, bude hektar velký, druhý nabídne plochu asi dvouhektarovou. V obou se budou pěstovat rajčata a první červené plody lidé budou moct ochutnat už o letošních Vánocích. „Se stavbou jsme začali koncem března a předpokládáme, že do konce září by měl být zprovozněn první ze skleníků, který bude osvětlený. V říjnu bychom jej měli osázet rostlinami, kterých bude na čtyřicet tisíc. Druhý bychom měli osadit koncem prosince nebo začátkem nového roku," uvedl Václav Kuba, předseda Zemědělského družstva v Haňovicích. Menší skleník pro pěstování rajských jablíček, který bude opatřený umělým osvětlením, díky kterému budou mít rostliny dost světla i bez ohledu na aktuální počasí, je v České republice ojedinělý. „V republice je několik starších skleníků, letos má přibýt další a i na trh mají být dodávána rajčata ze skleníku, ale ten není osvětlený. Takže náš osvětlený skleník se zaměřením na rajčata bude mezi prvními v republice," doplnil předseda.