Zřejmě nejtragičtějším dnem letošního roku byl hned první leden, kdy při požáru v jednom z bytů drážního domku v Drahanovicích na Olomoucku přišli o život dva lidé. Pětasedmdesátiletý muž uhořel, sedmapadesátiletá žena se udusila zplodinami hoření. Hasiči v bytě nalezli také uhynulého psa. Požár se nerozšířil do dalších nádražních prostor, na místě tragické události zasahovaly kromě olomouckých profesionálů také dobrovolné jednotky z Drahanovic, Náměště na Hané a Senice na Hané.

O deset dní později se přivolaným hasičům bohužel nepodařilo z plamenů zachránit čtyřiašedesáti­letého muže, který obýval chatku v Domašově nad Bystřicí.

„Po příjezdu první dobrovolné jednotky na místo hasiči zjistili, že objekt je již celý v plamenech. Následně se chatka zřítila,“ popsal mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák. Ohořelé tělo bylo později nalezeno v troskách stavení.

Čtyři lidé uhořeli od začátku letošního roku v Olomouckém kraji při těžkých dopravních nehodách. V lednu zemřel spolujezdec z automobilu mercedes, který naboural u Nemilan do kamionu s návěsem. Začátkem září narazil do stromu u silnice mezi obcí Dubany a Prostějovem automobil Fiat Punto. Auto začalo hořet, řidič zůstal zaklíněný uvnitř. Zachránit se ho už nepodařilo. V polovině prosince zemřel v hořící felicii na polní cestě v Sobáčově na Litovelsku další člověk. Policie tehdy nařídila soudní pitvu, příčina neštěstí je dosud neznámá.

V hořícím podkroví rodinného domu v Ústí na Přerovsku zemřela v polovině června padesátiletá žena. Škoda na nemovitosti přesáhla 2,5 milionu korun. Při listopadovém požáru bytu v domě v ulici 28. října v Zábřehu přišel o život osmdesátiletý senior. Škoda na vybavení bytu dosáhla 300 tisíc korun.

Největší požáry roku 2011

K zatím největšímu požáru letos krajští hasiči vyjížděli počátkem července do Oskavy na Šumpersku. Tři roky starý dřevěný penzion zcela zhořel, škoda přesáhla deset milionů korun. Na místo vyrazily profesionální jednotky ze Šumperka a Uničova.

„Na pomoc byly rovněž povolány dobrovolné jednotky z Libiny, Nového Malína a Oskavy. Ostatní jednotky velitel během zásahu odvolal, protože už nebylo možné objekt zachránit,“ uvedl tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák. Uvnitř se tehdy nenacházeli žádní lidé, rodinný penzion byl připravený k prodeji novému majiteli.

Další rozsáhlý požár se stal počátkem ledna v Bílém Potoku u Javorníka.

„Hořela tam bývalá prodejna potravin. Oheň ji kompletně zničil, škoda dosáhla tří a půl milionu korun,“ upřesnila mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková. Na místě zasahovalo sedm jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Už při jejich příjezdu však byl celý objekt v plamenech. Požár zasáhl střešní konstrukci, která se později zřítila do obchodních prostor a tím zničila celou budovu.

Na Olomoucku způsobil oheň největší škodu počátkem listopadu, kdy hasiči zasahovali ve sportovní střelnici v Olomouci-Lazcích. Oheň zasáhl několik objektů, nejvíce poškozena byla přízemní budova puškové střelnice. Plameny naštěstí nezasáhly sklad střeliva, ochránila ho stěna. Škoda přesáhla jeden a půl milionu korun.

MAGDA VRÁNOVÁ

Počty požárů do 15.12. 2011 na území Olomouckého kraje

Jeseník 72*

Olomouc 430*

Prostějov 159*

Přerov 220*

Šumperk 184*

Celkem 1065*

Zdroj: HZSOL