„Za loňský rok evidujeme 5846 zásahů, letos je to prozatím 6157 zásahů. Celkem 58 lidí bylo při požárech zraněno, z toho tři profesionální hasiči a tři dobrovolní. Zemřeli tři lidé," uvedl mluvčí hasičů. Hasiči v kraji při zásazích evakuovali podle statistik 285 lidí a zachránili například vyproštěním 127 lidí.

Mezi oběti ohně patří například jednačtyřicetiletý muž, který zemřel v dubnu při požáru v bytě v Bohuňovicích na Olomoucku. Podle policie muž byt své manželky pomocí benzinu úmyslně zapálil a způsobil škodu milion korun.

V březnu hasiči zasahovali na Jesenicku, kde zemřel sedmačtyřicetiletý muž pod radlicí nakladače. V červenci v Hranicích na Přerovsku zemřel pod sutinami části domu čtyřiačtyřicetiletý muž.

Tragédie se letos nevyhnula ani hasičům. V únoru zemřel jeden z nich při výcviku s motorovou pilou na Přerovsku. Na hasiče, který pocházel ze Šternberka, spadl strom.

Nouzi neměli letos záchranáři ani o náročné či kuriózní příhody. V únoru zachraňovali několik desítek prasat na silnici R35 u Křelova z hořícího přívěsu nákladního auta. „Zmatená prasata vbíhala na silnici a hrozilo, že se střetnou s projíždějícími vozidly," uvedl mluvčí. Asi osm desítek prasat nakonec hasiči uzavřeli do ohrady, kterou postavili z nastavovacích žebříků.

V říjnu zase například složitě vyprošťovali v Prostějově starší ženu zpoza zametacího vozu. Cyklistka zůstala zaklíněna mezi přední nápravou a strojem pro čištění komunikací. Hasiči museli použít vzduchové vaky či hydraulické zvedací zařízení. Ženu se jim nakonec podařilo vyprostit.