„V těchto dnech se často jedná o požáry suché trávy kolem cest a silnic. Stačí, když řidič z vozu odhodí nedopalek a přeschlá tráva u silnice okamžitě vzplane. Na Šumpersku se v minulých dnech jednalo o tři takové požáry,“ sdělil mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Jaroslav Hrubý.

Lesní porosty nyní pilně monitoruje Letecká hasičská služba. Z letiště v Žamberku míří letouny nad oblast Jeseníků a Orlických hor.

„Startujeme vždy na pokyn pověřeného inspektora Lesů České republiky, který vyhodnocuje počasí a další faktory poukazující na zvýšené riziko požáru. Zatím jsme zaznamenali jeden menší požár v lokalitě Orlických hor, letadlo uzpůsobené k přepravě vody ale zasahovat nemuselo,“ informoval Pavel Ryšavý z firmy Agroair air, která leteckou službu zajišťuje.

Letecká hasičská služba začala fungovat od 15. března, specializované firmy jí provozují jako zakázku pro ministerstvo zemědělství. Cílem je zabránit rozsáhlým lesním požárům, které ve špatně dostupném terénu mohou pro hasiče představovat problém. Rovněž požárů v horách bývá zapříčiněna lidskou nedbalostí, ať již jde o kuřáky či turisty, kteří oheň rozdělávají na nevhodném místě.

„V případě zásahů můžeme střídat tři letouny AN2, M18 a Z37, které mohou k požáru dopravit vodu v objemu od tisíce až po 1800 litrů vody, vzlétat k hašení budeme na pokyn operačního důstojníka hasičského záchranného sboru. V případě monitoringu se zase řídíme instrukcemi pověřeného inspektora Lesů České republiky, samozřejmě sledování se provádí pouze v době zvýšeného rizika v době sucha,“ vysvětlil Pavel Ryšavý.

Piloti při monitorovacích letech od března do října nalétají zpravidla kolem padesáti hodin, letos to ale bude patrně více než v uplynulých letech.