Pomocnou ruku podala Kolářovým radnice v Jestřebí i zábřežská Charita. „Okamžitě poté, co jsme obdrželi informaci o neštěstí, jsme se spojili s rodinou i zástupci obce a dohodli jsme další kroky spolupráce," řekl vedoucí charitního střediska Naděje František Klíč.

Jak lze přispět* bezhotovostně bankovním převodem na sbírkový účet číslo 5577830001/5500 pod variabilním symbolem 27082013 (potvrzení o daru vystaví Charita na základě žádosti na e-mailu ucetni@charitazabreh.cz)
* hotovostí předanou oproti zápisu do sběrací listiny (výhodnější pro vyšší finanční částky, dárce dostane potvrzení pro uplatnění odečtu z daní)
* na Obecním úřadu v Jestřebí v úřední dny (pondělí a středa)
* v recepci Charity Zábřeh v Žižkově ulici 15, přízemí (v pracovní dny od sedmi do 16.30 hodin)
* do zapečetěné pokladničky (dar je považován za anonymní, nelze vystavit potvrzení)
* opět na Obecním úřadu v Jestřebí a v recepci Charity Zábřeh

Hned druhý den po požáru tak Charita rodině poskytla finanční výpomoc ve výši deseti tisíc korun z výtěžku letošní Tříkrálové sbírky. „Nabídli jsme také pomocné ruce dobrovolníků i technické prostředky k odstraňování škod," doplnil František Klíč.

Obec Jestřebí se rozhodla na pomoc rodině uspořádat finanční sbírku. Spojila se proto opět s Charitou, protože ta má povolení krajského úřadu, které je ke sbírce nutné, a vyhlásila veřejnou finanční sbírku na pomoc s obnovou obydlí.

Zapečetěné pokladničky pro anonymní finanční dary jsou umístěné na Obecním úřadě v Jestřebí a v recepci Charity v Žižkově ulici v Zábřehu. Na stejných místech jsou k dispozici také sběrné listiny určené pro ty dárce, kteří budou následně chtít potvrzení pro uplatnění odečtu z daní.

Přispívat lze také bezhotovostně převodem na transparentní sbírkový účet 5577830001/5500 pod variabilním symbolem 27082013.

Sbírka potrvá až do pondělí 7. října. Vybrané peníze následně zástupci obce a Charity předají poškozené rodině. „Neštěstí může potkat kohokoliv z nás a potom i my rádi přijmeme podanou ruku. Proto děkujeme všem, kteří si tuto skutečnost uvědomují a rozhodnou se pomoci," poděkoval František Klíč.

Rodinný dům v Jestřebí začal hořet v úterý 27. srpna vpodvečer. Na místě zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči ze Zábřeha, Mohelnice a Lukavice. Šlo o jeden z nejničivějších požárů na Šumpersku v tomto roce.

„Jednalo se o okálový dům, který zcela podlehl plamenům. Vzhledem k tomu, že šlo o dřevostavbu, byl zásah dost náročný. Hasiči museli nejdříve provést průzkum, který vyloučil přítomnost osob," sdělil krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Hasiči museli rozebrat plechovou střechu, aby se dostali ke skrytým ohniskům plamenů. Požár napáchal na domě škodu za jeden a půl milionu korun. Podle předběžných závěrů hořelo kvůli technické závadě.