Když mladá maminka vstávala ráno kolem šesté hodiny, aby jako každý den vypravila tři syny do školy, netušila, že dům už začal stravovat oheň. Osmiměsíční Matyáš Dominik si v klidu ležel v postýlce. Před plameny utekli na poslední chvíli.

„Slyšela jsem cvakat bojler. To mi bylo divné. Šla jsem do koupelny a tam tekla voda a nad trámem jsem uviděla žhavé. Začala jsem zmatkovat, nevěděla jsem, co si počít. Jen jsem rychle vzbudila kluky a vylítli jsme ven,“ vzpomíná na nejhorší ráno svého života Veronika Hejsková.

Osmiměsíčního chlapečka vynesla jen v tričku a punčocháčích. Šestiletý Tomášek neměl nic kromě pyžama, ani ponožky nebo boty. Osmiletý Kuba vyběhl v teplácích a stihl si s sebou vzít aktovku. Dvanáctiletý Míša jen drapl mikinu.

„V domku zůstalo vše. Člověk začal od nuly a zase nic nemá. Nikomu jsem nic neudělala. Jen jsem se snažila, aby se kluci měli dobře,“ lamentovala jednatřicetiletá maminka.

Po zásahu hasičů vynesla z domu jen pár maličkostí. Veškerý nábytek je zničený. Rodina přišla i o oblečení.

„Nemáme nic. Vůbec nevím, co budeme dělat. Kdo nás ubytuje, když jsme vyhořeli, i když ne naší vinou?“ honí se mamince hlavou spousta otázek.

Hasiči vyrazili na místo o půl sedmé ráno. Kromě profesionálů z Jeseníku likvidovali oheň i čtyři posádky dobrovolných hasičů z okolních obcí. Požár začal na půdě.

„Když jsme přijeli na místo, už byly na střeše plameny. Dům je postavený ze starého dobře proschlého dřeva, k tomu se přidal silný vítr. Šlo to velmi rychle. Uhasit a zachránit dům se nedalo,“ uvedl řídící důstojník hasičů Josef Jelínek.

Příčina požáru je teprve v šetření. Podle všeho vznikl oheň od komína nebo od kamen. Škodu vyšetřovatel odhadl na sedm set tisíc korun.

„Jednalo se o samostatně stojící dům vzdálený asi dva metry od silnice, kterou vzhledem k odlétávajícím jiskrám a silnému kouři musela policie uzavřít. Energetika odpojila elektřinu, v rámci likvidačních prací hasiči vynesli z objektu dvě propan-butanové lahve, evakuovali psa a vynášeli majetek, který šel zachránit,“ informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Neštěstí velké rodiny okamžitě vyvolalo v obci velkou odezvu, žena totiž nemá se syny kde složit hlavu. Na jednu noc se sice maminka s kluky uchýlí ke své matce do Širokého Brodu, zůstat déle ale nemohou. V bytě jedna plus jedna bydlí ještě dva sourozenci Veroniky Hejskové.

„Jsme domluvení, že ve čtvrtek přijde v deset hodin k nám na úřad a budeme vše řešit,“ uvedl Miroslav Kružík (nez.) starosta Bělé pod Pradědem, pod kterou Domašov patří.

„Jako nouzové řešení poskytneme rodině bydlení na naší ubytovně. Je to provizorní řešení. Jakmile se uvolní byt, dostanou jej přednostně. Pomůžeme jim i finančně, protože přišli o všechno,“ slíbil starosta.

Pomoci rodině se rozhodli i ve škole, kde se okamžitě rozjela sbírka. „Impuls byl rychlý. Máme tady obálku a už se v ní schází první příspěvky. Učitelky přinesou oblečení pro kluky a zeptáme se dětí, jestli budou chtít i ony pomoci,“ řekla ředitelka školy Irena Rudolfová.