Hlášení o prvním požáru přijali operátoři na tísňové lince hasičů krátce po druhé hodině ranní. Hlas na druhé straně linky je informoval, že z oken rodinného domku na Lužickosrbské ulici v Šumperku se valí kouř a že uvnitř mohou být lidé.

Na místo vyrazily dvě osádky cisternových vozů profesionálních hasičů ze Šumperku, které posílili dobrovolní hasiči ze Šumperku a Nového Malína. Na místě zjistili, že v objektu hoří strop a kuchyňská linka. Požár vznikl od jídla zapomenutého na plynovém sporáku.

„Hasiči na místo přivolali zdravotnickou záchrannou službu. Majitel měl popáleniny na rukou a také nebylo jisté, jak dlouho byl uvnitř objektu. Po ošetření byl záchrannou službou transportován do nemocnice,“ uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Hasiči následně dům odvětrali a strop překontrolovali termokamerou. Příčinnou vzniku byla nedbalost při manipulaci s otevřeným ohněm.

Po čtvrt na sedm ráno hasiči vyrazili k požáru ve Velkých Losinách. Hořela menší chatka postavená z unimobuňky. Kromě profesionální jednotky ze Šumperku byly na místo vysláni i dobrovolní hasiči z Loučné a Petrova nad Desnou.

„Již v době dojezdu první jednotky byl objekt zcela zachvácen plameny a jakákoli snaha o jeho uchránění byla nemožná,“ informoval Hošák. Majitel naštěstí stačil z objektu utéct, a tak zůstal nezraněn.

Požár vznikl pravděpodobně od hořící svíčky. Výše škody byla předběžně stanovena na 80 tisíc korun.