„Poplach byl na operační středisko hasičského záchranného sobotu nahlášen v 9.45 hodin, v době příjezdu na místo plameny šlehaly ze zadní části autobusu. Oheň se nejdříve snažil uhasit řidič hasícím přístrojem, to se mu ale nepodařilo. Všichni cestující stačili vystoupit,“ sdělil velitel šumperské stanice hasičského záchranného sboru Karel Ondruch.

Podle vyšetřovatele hasičského záchranného sboru se jednalo o technickou závadu. Silnice zůstala přibližně na dvě hodiny uzavřena.

„Kolem místa jsem jel, když na místo přijeli hasiči. Plameny šlehaly dost vysoko, ale když jsme s ostatními řidiči viděli, že nikdo není zraněn a nepotřebuje pomoc, snažili jsme se nepřekážet a do Šumperka se vydali po objížďce,“ řekl řidič, který cestoval stejným směrem jako linkový autobus.

V době, kdy na místo přijeli policisté, u torza ohořelého vozidla postávala zhruba desítka cestujících. Někteří totiž záhy po nehodě odešli na vlak na libinské nádraží.

„Ihned po nahlášení události jsme z Brna vyslali náhradní autobus, který nabral zpoždění a většina cestujících zvolila jinou přepravu. Ale bylo nutné zajistit spoj, který opačným směrem vyjíždí v 17 hodin z Jeseníku do Brna,“ sdělil David Raus z brněnské společnosti Tourbus.

Dodal, že předběžná škoda byla vyčíslena přibližně na půlmilionu korun, což byla tržní cena autobusu.

„Z dokumentace je jasné, že autobus je již neopravitelný,“ dodal Raus.

Naposledy na Šumpersku k požáru autobusu hasiči vyjížděli v lednu roku 2008 ke Starému Městu. Tehdy se jednalo o autobus menší přepravní firmy, který převážel třicet dětí na lyžařský výcvik. Požár nakonec likvidovaly čtyři hasičské jednotky, škoda se vyšplhala na milion a půl korun. Školákům a pedagogům se podařilo včas autobus opustit. Příčinou požáru byla rovněž technická závada v palivovém systému.