Požár stavení v místní části Domašov zachvátil před tři čtvrtě na sedm večer. Zásah hasičů zpočátku komplikovaly dráty elektrického vedení pod proudem. Z domu také hasiči vynesli dvě tlakové láhve na propan-butan.

„Plameny zcela pohltily střechu objektu, větší část se propadla do obytné části, dům je prakticky zcela poškozen. Vzhledem k vážnosti situace a pro pomoc majitelce dorazil s psychologický intervent z řad profesionálních hasičů,“ sdělil mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Zdroj: Youtube

Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé, výše škody se podle prvních odhadů pohybuje ve statisících korun.

Rodina, která si dům postupně opravovala deset let, se během několika hodin ocitla bez přístřeší i osobních věcí. Co nepohltily plameny, z velké části zničila voda nebo kouř.

Stěhují se do obecního

„Shodou okolností jsme měli volný obecní byt, který jsme jim poskytli. Na radě jsme schválili jednorázovou finanční pomoc ve výši dvacet tisíc korun. Oni momentálně nemají žádné peníze. V současnosti jim naši zaměstnanci s menším nákladním autem pomáhají stěhovat do bytu, co jim ještě zbylo,“ řekl starosta Bělé pod Pradědem Miroslav Kružík.

Střecha a půdní prostory, kde se nacházely pokojíčky, jsou zcela zničené.

„Už se čeká jen na statika, aby řekl, jestli stropy nad spodními místnostmi jsou v pořádku, nebo je bude nutné odstranit. Pokud by rozhodl, že dům bude možné opravit, můžeme jim poskytnout dřevo z obecních lesů na trámy a podobně,“ dodal starosta Kružík.

Přispěje te?

Obec spolu s Charitou Jeseník vyhlásila veřejnou finanční sbírku. Přispívat je možné na účet 2001052821/2010, vedený u Fio banky, a.s., variabilní symbol: 333. A nebo také osobně na obecním úřadě v Bělé pod Pradědem, nebo v Základní škole Adolfovice, kterou obě děti navštěvují.

Podobná událost se v Bělé pod Pradědem stala před dvěma lety. Požár tehdy zničil dům dvěma seniorům. I jim tehdy na pomoc obec vyhlásila veřejnou sbírku.