Největší plochu hasiči celou noc hasili u Nových Valteřic, místní části Moravského Berouna. Požár se zde rozšířil na dva a půl hektaru. Před dvacátou hodinou byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu a na místo vyrazily posilové jednotky.

"Práci hasičům komplikoval silný vítr a suchý porost, kterým se požár šířil. Fyzicky náročný zásah v dýchací technice ztěžoval také nepřístupný terén a tma. Vodu hasiči dopravovali kyvadlově z šest kilometrů vzdáleného čerpacího stanoviště," popsala akci mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Jednotky dostaly oheň pod kontrolu o čtvrt na deset večer, následně prolévaly vodou kořeny stromů. Kvůli velkému počtu nasazených lidí i techniky byl před 22. hodinou zřízen štáb velitele zásahu i týlový kontejner pro zázemí. Po půlnoci byl kvůli vystřídání jednotek vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu.

Na místě zasahovalo celkem čtyřiadvacet jednotek ze dvou krajů, z toho čtyři profesionální a dvacet dobrovolných. Pomoci vyjeli hasiči až z Dubu nad Moravou nebo Prostějova.

Stejně velkou plochu pak hasilo v pondělí šest jednotek nad Šternberkem na Babí hoře. Požár řešili šternberští hasiči i u Huzové, kde hořela lesní školka.

Ve Vernířovicích na Šumpersku se o likvidaci ohně na ploše půl hektaru postaralo šest jednotek. Čerpací stanoviště zřídily v Loučné nad Desnou. Voda se dopravovala kyvadlově. Škoda podle předběžných odhadů činí sto tisíc korun.

Dvakrát v pondělí hořelo také na Zlatohorsku, jednou přímo na okraji Zlatých Hor. Po pálení klestí se požár rozšířil do okolí a zasáhl nově vysázené mladé stromky. Hořelo také u Petrovic směrem na Heřmanice, kde se turistům vymknul kontrole táborák a rozšířil se na louku a do lesa.

"Dvakrát jsme také zasahovali v Jeseníku: v místní části Bukovice a Dětřichov, kde se předběžná škoda vyšplhala ke sto tisícům korun. V obou případech bylo příčinou s největší pravděpodobností nezvládnuté pálení klestí," dodala Lucie Balážová.