O domov přišla během čtvrtku 22. listopadu maminka s trojčaty.

Postižené rodině lidé přispívají prostřednictvím transparentního účtu. Do pondělního odpoledne na něj zaslali už statisíce korun.

Škoda přes 1,5 milionu, zvířata nepřežila

Požár se v kotelně rodinného domu rozhořel před čtvrtou hodinou odpolední. Postupoval velmi rychle. Budova totiž vznikla na základě bývalé stodoly a jedná se o dřevostavbu.

„Nejprve jsem viděla, jakoby šel dým z komína. Říkala jsem si, že to asi bude jen něco v garáži. Během deseti minut z toho byl obrovský plamen. Vůbec mě nenapadlo, že to může nabrat takový rozměr,“ popsala místní obyvatelka Marta Krmelová.

Obyvatelům domu se nic nestalo, v době požáru naštěstí nebyli uvnitř. Takové štěstí neměl pes a kočka, kteří v budově zahynuli.

Škoda přesáhla částku jeden a půl milionu korun. Objekt oheň těžce zdevastoval.

Dům je neobyvatelný

Vstupní trakt domu zcela shořel. Do dřevěných podlah chodby, obývací kuchyně i koupelny hasiči vyřezali díry, aby zničili ložiska požáru, který izolací v podlahách domu rychle prostupoval.

„Silný žár v domě zcela zničil elektroinstalace a spotřebiče. V domě zůstaly pevné jen trámy v podlaze, vše ostatní je prohořené nebo promáčené po zásahu. Při vstupu hrozí propadení podlahou,“ konstatovala starostka Vyšehoří Ilona Vařeková.

Místní lidé pomohli zakrýt střechu plachtou a budovu zabezpečit alespoň petlicemi proti neoprávněnému vstupu cizích lidí.

„Ale dům je absolutně neobyvatelný,“ dodala starostka.

Pomoc přes sociální sítě

Rodina s trojčaty první dny přebývala u sousedů. Tento týden by se měla přestěhovat do sousední Chromče, kde bude mít pronajatou část rodinného domu s vlastní kuchyní a koupelnou.

„Naším úkolem bylo zajistit vše tak, aby děti mohly zůstat na základní škole v Bludově. Aby mimo to, že přišly o domov, nepřišly i o své kamarády a spolužáky,“ objasnila Ilona Vařeková.

Obec na pomoc rodině vypsala veřejnou sbírku. Spolupracuje při tom s Charitou Zábřeh, která poskytla transparentní účet. Lidé mohou rodině posílat peníze na konto 5577830001/5500. Variabilní symbol je 22112018.

„V pomoci po mimořádných událostech je Charita pravidelných aktérem. V případech požárů zřizujeme veřejné sbírky ve prospěch postižených ve spolupráci s obecními úřady. Nyní je to pro rodinu s malými dětmi, což je pro nás nová zkušenost,“ řekl ředitel Charity Zábřeh Jiří Karger.

„Pro nás je to do jisté míry srdcová záležitost, protože této rodině jsme již jako Charita v minulosti pomáhali,“ dodal Jiří Karger.

Informace o možnosti pomoci se během víkendu rozšířila na sociálních sítích. Do pondělního odpoledne lidé na účet poukázali sedm set tisíc korun.

„Prostředky z konta půjdou především na bydlení, aby se měla rodina kam vrátit. Děti zpět do Vyšehoří chtějí. Narodily se tu, mají tu kamarády, takže se vynasnažíme, aby investice šla co nejrychleji do jejich  nového  domova,“ uzavřela starostka Vařeková.