Loni hasiči zasahovali v kraji u 1173 požárů, při kterých zemřeli dva lidé a zranilo se 54 osob. Škody přesáhly 100 milionů korun. Úmyslné zapálení bylo třetí nejčastější příčinou. „Mezi nejčastější příčiny vzniku požáru patřily v roce 2012 technické závady, kterých bylo celkem 172. Druhou nejčastější příčinou byla nedbalost a neopatrnost dospělých, celkem 166 požárů. Třetí místo patří úmyslně založeným požárům," uvedla mluvčí.

Největší škodu z úmyslně založených požárů loni způsobil dosud neznámý pachatel, který v říjnu v areálu soukromé firmy v Olomouci zapálil autobus. Škoda se vyšplhala na 4,6 milionu korun. Policie případ vyšetřuje pro podezření ze spáchání obecného ohrožení a poškození cizí věci, pachateli hrozí až osm let vězení. Škodu ve výši až 4,5 milionu korun způsobil úmyslný požár také v Tovéři na Olomoucku, kde loni v únoru oheň pohltil dřevostavbu rodinného domu. Ani zde dosud nebyl pachatel zjištěn.

Neznámý žhář má na svědomí také požár, který v červenci v Komárově na Olomoucku zasáhl tamější kulturní středisko. Škoda byla vyčíslena na 1,8 milionu korun. Plameny zničily celou střechu objektu a poškodily i část stropu, který se propadl do prostor hospody a obchodu.

Úmyslně byl podle hasičů založen i červnový požár rodinného domu v Lipníku nad Bečvou, kde škoda dosáhla čtyř milionů korun. Plameny rodinný dům po rekonstrukci zcela zničily. Podle mluvčí hasičů byl v tomto případě pachatel dopaden.

Neobjasněná zatím zůstává příčina zářijového požáru novostavby rodinného domu v obci Smržice na Prostějovsku. Škoda zde dosáhla sedmi milionů korun a je tak nejvyšší škodou vzniklou při požárech v loňském roce v celém Olomouckém kraji. Policisté tehdy uvedli, že nelze vyloučit ani cizí zavinění. Plameny pronikly do celého objektu, střecha budovy se zřítila do přízemních prostor a oheň se následně rozšířil na sousední dvojgaráž a další menší přístavbu u rodinného domku. Plameny také částečně poškodily fasádu a střechu přilehlého sousedního domu.

Loni zasahovali hasiči v Olomouckém kraji u 5838 událostí, což je o 260 více než v roce 2011. Nejvíce práce měli na Olomoucku, naopak nejméně výjezdů zaznamenali na Jesenicku.