Informaci o požáru přijal operátor tísňové linky půl hodiny před půlnocí. Oznamovatel uvedl, že se z oken budovy valí hustý dým. Když na místo přijely první jednotky, dům už zcela pohlcovaly plameny.

„V objektu se z obyvatel nikdo naštěstí nenacházel. V sousedící přístavbě, která rovněž hořela, se nacházelo poměrně velké množství domácích zvířat. Větší část se hasičům postupně podařilo zachránit,“ sdělil mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Na místo dorazili energetici, kteří objekt a okolí odpojili od elektřiny. Vodu k hašení musely cisterny dovážet kyvadlově z hydrantu v Maletíně, který je od Hynčiny vzdálený šest kilometrů.

Kvůli rozsahu požáru, nutnosti navýšit kapacitu techniky i prostřídání hasičů byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu.

„V součtu i s posádkou chemického speciálu, který dovezl zásoby dýchací techniky, na místě celkově zasahovalo jedenáct jednotek s téměř šesti desítkami hasičů,“ vypočetl Zdeněk Hošák.

Kromě dobrovolných hasičů z Hynčiny a širokého okolí na místě zasahovali profesionálové ze Zábřehu, Olomouce, Moravské Třebové a Lanškrouna. Část hasičů na místě zůstala až do ranních hodin. Požářiště během úterního dopoledne hlídala jednotka z Maletína.
Příčinu vzniku požáru zjišťuje vyšetřovatel. Škoda podle předběžných odhadů činí tři čtvrtě milionu korun.