Cvičení přihlížela řada lidí, hasiči ho totiž avizovali dopředu a pozvali veřejnost.

„Letecká technika se využívá především u lesních požárů, kde jsou zásahy mimořádně náročné. Jednotky zasahují jak u místa požáru, kde koordinují odhozy vody, tak na přistávací ploše, kde letounu či vrtulníku plní vodu," vysvětlil šéf šumperských profesionálních hasičů Martin Žaitlik.

Kromě policejního vrtulníku Bell 412, který má základnu v Brně, přiletěl také čmelák ze Žamberka. Do vzduchu vynese tisíc litrů vody.  Pilot letounu Petr Ryšavý potvrdil, že hašení lesa jednoduché není. „Pilot se musí vyrovnat se špatným terénem, velkou zátěží a také většinou fouká vítr, kvůli kterému se požár šíří," konstatoval Petr Ryšavý.

Letecká hasičská služba je systém financovaný ministerstvem zemědělství, zapojena je do něho také Letecká služba Policie České republiky a soukromí provozovatelé letecké techniky. V období sucha letouny provádějí monitorovací lety nad lesy, ty letos první jsou naplánovány o nadcházejícím víkendu, kdy řada lidí nejspíš vyrazí do přírody. Drtivou většinu ledních požárů totiž zaviňuje lidská nedbalost.