„Výrobu se podařilo obnovit v úterý v 18 hodin. Požár naštěstí zasáhl jen kompresor, který máme náhradní a střechu nad strojovnou. Rád bych všem hasičům poděkoval za profesionální a rychlý zásah, díky kterému nevznikly ještě větší škody. Oheň likvidovali pomocí pěny, takže prostory nepodmáčela voda," řekl obchodní ředitel Sumtexu Martin Mráz.

Ještě ve středu si místa zasažené požárem prohlíželi vyšetřovatelé Hasičského záchranného sboru. Ale už je téměř stoprocentně jisté, že požár způsobila závada na kompresoru. Hořet začalo v pondělí kolem 22 hodiny, v provozu v tu dobu pracovalo dvanáct zaměstnanců.

„Požár zaměstnanci zpozorovali hned, ale oheň se díky větrací technice rychle dostal na střechu. Volali jsme hasiče, mezitím jsme se sami pokoušeli hasit. Ale pak už kvůli kouři bylo nutné všechny lidi dostat ven, zkontrolovat jejich počet a jména, abychom měli jistotu, že uvnitř nikdo nezůstal," popsal Martin Mráz, který byl v době požáru ve fabrice také.

Podle hasičů byla likvidace požáru náročná. „Hasiči museli po celou dobu zasahovat v dýchací technice," řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Zdeněk Hošák. Na místě zasahovalo pět jednotek, požár dostaly pod kontrolu po dvou hodinách. Ale objekt zůstal silně zakouřený. S úklidem začali zaměstnanci Sumtexu hned, jak to bylo možné. A ve středu by už nikdo neřekl, že hořelo. Požár přitom napáchal škodu za 7 milionů korun.

„Na zničenou střechu se už byl dívat projektant. Teď jí musíme provizorně co nejdřív zakrýt než přijde déšť," konstatoval Martin Mráz. Kouř poškodil také uskladněné textilní zboží.   „Zákazníkům zřejmě budeme nabízet slevu, pokud si toto zboží odeberou. To vše ale bude předmětem mnoha jednání," řekl obchodní ředitel Sumtexu.

Šumperská společnost Sumtex je jednou z mála firem, které se ještě na Šumperku zabývají textilní výrobou. Sídlí v objektech, které kdysi patřily podniku Moravolen. Sumtex zaměstnává ve čtyřsměnném provozu přes sto lidí a zaměřuje se na export do západní Evropy. Denně vyrobí zhruba patnáct kilometrů textilií.