„Jako nejpravděpodobnější se zatím jeví verze, že se jednalo o nedbalost při manipulaci s otevřeným ohněm," sdělil mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák. Policisté nyní čekají na výsledky pitvy obou mrtvých mužů i závěry expertíz.

„Na místě byli s vyšetřovatelem hasičů i kriminalisté, vypracování odborných posudků pak zpravidla trvá několik týdnů," uvedl krajský mluvčí policie Josef Bednařík.

Rodinný dům ve Štítech, který je součástí zemědělské usedlosti, začal hořet ve středu 16. dubna v noci. Hasiči s rozsáhlým požárem bojovali několik hodin. Jako první dorazila na místo dobrovolná jednotka ze Štítů, dovnitř se ale v dýchací technice dostali až profesionální hasiči. Ti našli těla dvou bratrů ve věku 45 a 51 let. Mladší z nich byl již mrtev. Zdravotníci se na místě pokoušeli druhého muže resuscitovat, jejich úsilí bylo ale marné. Sourozenci dům obývali se svou matkou, staré ženě se před plameny podařilo utéct.

Na tom, že hořet začalo v přízemní části domu, se shodují i někteří obyvatelé Štítů. „Viděli jsme, jak z dolních oken šlehají plameny, než jsme doběhli, oheň už zachvátil střechu. Šlo to velmi rychle," popsal Jindřich John, který bydlí nedaleko.

S požárem nakonec zápolilo šest hasičských jednotek, z obytné části usedlosti ale zůstalo jen torzo. Není také vyloučeno, že se na neštěstí podílel alkohol, o obou sourozencích místní tvrdí, že pití holdovali poměrně často. Mladší z bratrů navíc trpěl mentální retardací. Problémový prý ale nebyl ani jeden. „Rádi se napili oba, ale nepamatuji, že by s nimi někdy byly nějaké potíže. Je možné, že neohlídali kamna a usnuli, topili tam většinou dřevem. Barák je to navíc velmi starý, stál už před válkou, těžko říct v jakém stavu byly rozvody tepla. Na větší opravy asi rodina moc peněz neměla," uvažoval další ze sousedů.

Na Šumpersku zatím lidé při požárech umírali ojediněle. Naposledy v roce 2012 nepřežil požár svého bytu jednaosmdesátiletý muž ze Zábřehu. Senior se zřejmě udusil kouřem, hasiči tehdy museli evakuovat celý panelový dům. Pár let předtím se stalo dalšímu staršímu muži ze Šumperska osudné vypalování trávy. Plameny se kvůli větru vymkly kontrole a seniora na hořícím pozemkům uvěznily. Důchodce tehdy na místě zemřel. Loni v létě se při velkém požáru v pneuservisu v Postřelmově zranilo několik dělníků, i když některé úrazy byly vážné, všichni přežili.