Zábřežský kulturní jarmark a Notování Zábřehem
KDY: sobota 19. září
KDE: náměstí Osvobození a Masarykovo náměstí v Zábřehu
ZA KOLIK: zdarma, na večerní koncert vstupné dobrovolné

Zatímco náměstí Osvobození a přilehlé ulice obsadí trhovci s nabídkou jarmarečního zboží, hned vedle kulturního domu bude zejména příchozí děti lákat k návštěvě lunapark, skautská táborová osada, výstava drobného hospodářského zvířectva nebo prezentace mini shetlandských poníků. Ani letos nebude v doprovodném programu podzimního jarmarku chybět Dětská scéna domu dětí a mládeže Krasohled a oblíbená EKO scéna před gymnáziem zaměřená na téma recyklace odpadů. Dospělým návštěvníkům akce je určen také mini autosalon prezentující nejnovější modely vozů Škoda, Renault nebo Dacia.

Hlavní scéna nabízející už od ranních hodin bohatý kulturní program bude tentokrát umístěna na Masarykově náměstí. Vystoupí na ní kapely Michal Tučný Revival Band, Ewa Farna Tribute Band, Old Time Jazz Bandu z Loučné nad Desnou nebo balkánská dechovka Lovesong Orchestra. Dění na hlavní scéně doplní svým vystoupením několik mažoretkových a tanečních skupin a také unikátní produkce profesionálního iluzionisty. Po sedmé hodině večerní na pódiu odstartuje velkolepý koncert filmové hudby v podání Dechového orchestru Zábřeh, který bude letos posílen o sbory TapTýda z Loučné nad Desnou, mohelnickou Ariettu a nově o zábřežský sbor Carmen. Zážitek z vystoupení půldruhé stovky zpěváků a hudebníků umocní videoprojekce ukázek z největších filmových trháků.
Pořadatelé upozorňují, že podle aktuálního opatření ministerstva zdravotnictví bude vstup do areálu umožněn pouze tisícovce návštěvníků.

Zážitkové dopoledne
KDY: sobota 19. září od 9 hodin
KDE: před kulturním domem v Zábřehu
ZA KOLIK: zdarma

Městské evropské informační středisko Zábřeh tentokrát nabídne dětem i jejich doprovodu v rámci doprovodného programu podzimního jarmarku Zážitkové odpoledne s workshopem bubnování s hudebním pedagogem Kayou Cvrkem, tvoření s Haničkou a Ozdobeno od Haničky, soutěže o ceny, zážitkovou zónu s Nejlevnějšípytel.cz a malování na obličej. 

Laura a její tygři
KDY: pátek 18. září od 19.30
KDE: Dům kultury Šumperk
ZA KOLIK: na místě 280 korun

Černé kalhoty a funky drive, černé brýle a soulová naléhavost, černé kravaty a jazzová elegance, bílé košile a živočišná rocková energie… Přesně tím se vyznačuje legendární rocková skupina Laura a její tygři, jejíž letošní nekončící koncertní šňůra se ponese v duchu 35. výročí vzniku souboru. V šumperském domě kultury tento významný mezník v kariéře oslaví v pátek společně se svými fanoušky. Koncert se ponese v duchu poděkování pracovníkům v místních sociálních službách za jejich obětavou práci zejména v několika předchozích perných měsících. 

Setkání s autorem výstavy Iluze světla
KDY: neděle 20. září od 10 hodin
KDE: minigalerie Na Verandě v Postřelmově
ZA KOLIK: zdarma

Setkejte se s autorem výstavy Iluze světla Martinem Krátkým. Ten zavítá v neděli od 10 hodin do posřelmovské Minigalerie Na Verandě. Výstavu můžete navštívit až do pondělí 5. října.

Ukončení veteránské sezony ve Zlatých Horách
KDY: sobota 19. září od 9 hodin
KDE: před informačním centrem ve Zlatých Horách

Nenechte si ujít orientační soutěž motocyklových a automobilových veteránů, která zároveň zakončí veteránskou sezonu ve Zlatých Horách. Na okruhu dlouhém 40 až 60 metrů budou startovat automobily a motocykly vyrobené do 31. prosince 1988. Od 9 hodin proběhne výstava a prezence vozů, samotný závod odstartuje od 11.15 a od 15.30 se uskuteční na chatě Férovce v Rejvízu slavnostní vyhlášení. Startovné pro jezdce je 300 korun, spolujezdec zaplatí 150 korun.

Legionářské odpoledne
KDY: sobota 19. září od 14 hodin
KDE: Muzuem silnic ve Vikýřovicích
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Tradiční Odpoledne v Muzeu silnic ve Vikýřovicích, pořádané ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, proběhne v sobotu od 14 do 17 hodin. Hned na úvod bude zahájena výstava Československé legie 1914 – 1920. Jde o putovní výstavu, kterou připravila Československá obec legionářská v rámci projektu „Legie100“ jako jednu ze souboru mnoha dalších výstav připomínajících zásadní historické zásluhy československých legionářů. Výstavu můžete navštívit až do 28. listopadu.

Mezi největší taháky Muzejního odpoledne bude určitě patřit prezentace unikátní repliky obrněného automobilu Austin typ 2. vyráběného od roku 1915 anglickou firmou Austin Motor Co.Ltd. z anglického Longbridge u Birminghamu pro někdejší carskou armádu. Autorem repliky je pan Ivan Dudáš, který se zabývá stavbou filmových replik, hojně využívaných především při natáčení válečných filmů. Věrnou repliku obrněnce postavil za rok, jiná tohoto typu v České republice neexistuje. V minulosti s „austiny“ jezdili také českoslovenští legionáři. Dostali se k nim přímo v Rusku ve druhé polovině první světové války, nejvíce jich ukořistili bolševickým jednotkám.

V rámci muzejního odpoledne je pro návštěvníky připraven i další program. Členové Čs. obce legionářské ze Šumperka a okolí mj. připomenou místní legionáře a zajistí prohlídku vyprošťovacího tanku. Např. děti a mládež si budou moci zastřílet ze vzduchovky, zaházet granátem na cíl a zahrát hru s hledáním indicií pro vyluštění tajenky pracovního listu, za splnění všech úkolů je pak čeká odměna.

A ještě jedno překvapení návštěvníky určitě potěší. Mezi legionáře totiž zavítá prezident Masaryk. Pan František Hlavatý totiž opět připomene našeho prvního prezidenta, který byl ve velmi úzkém propojení s čs. legionáři.

Bílá paní a strašidla
KDY: sobota 19. září od 17 hodin
KDE: zámek Úsov
ZA KOLIK: základní 100 korun

V sobotu v podvečer se role průvodců po úsovském zámku ujmou jeho strašidelní obyvatelé, kteří malé i velké návštěvníky zavedou až na hradní ochoz a do věže v nejstarších dochovaných prostorách hradu, kde přebývá Bílá paní. V rámci akce se také otevře Strašidelný labyrint, expozice Putování středověkem nebo nová výstava Nářez. Občerstvení bude zajištěno v zámeckém bufetu.

Hasičské oslavy
KDY: sobota 19. září od 13 hodin
KDE: sportoviště v Ondřejovicích
ZA KOLIK: zdarma

Sbor dobrovolncýh hasičů Ondřejovice vás zve na oslavy 140. výročí založení sboru. Těšit se můžete na výstavu hasičské techniky i fotografie z historie sboru. Pro děti bude v případě příznivého počasí připravena hasičská pěna. Chybět nebude ani večerní zábava v areálu. Hasiči pro vás rovněž připravili bohaté občerstvení. 

Mezinárodní hudební festival Karla Ditterse z Dittersdorfu
KDY: sobota 19. září od 19 hodin a neděle 20. září od 18 hodin
KDE: kostel v Bílé Vodě a zámek Jánský Vrch v Javorníku
ZA KOLIK: 150 a 200 korun

V rámci XXVIII. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Karla Ditterse z Dittersdorfu se v sobotu od 19 hodin koná zahajovací koncert, na kterém vystoupí Janáčkův komorní orchestr pod taktovkou Petra Chromčáka, vstupné je 200 korun. Koncert se uskuteční v kostele v Bílé Vodě. V neděli od 18 hodin vystoupí na zámku Jánský Vrch v Javorníku Musica Poetika. Uvidíte hudebně-dramatické představení o osudech tří italských barokních skladatelek a jejich cestě k úspěchu. Vstupné je 150 korun. Na koncert na zámku je omezená kapacita návštěvníků. Vstupenky lze rezervovat předem na čísle 702 028 072 nebo prostřednictvím e-mailu festivalditters@email.cz.

Komedie Sladké mámení
KDY: sobota 19. září od 19 hodin
KDE: Divadlo Šumperk
ZA KOLIK: od 170 korun

Divadlo Šumperk uvede situační komedii Sladké mámemí, na které je vidět, že ji napsali sami herci. A dokonce v ní původně sami hráli. Děj se odehrává v jediné místnosti luxusního apartmá, které si pronajaly dvě návrhářky, a hodlají v něm udělat obchod svého života. Chtějí za pět milionů prodat své návrhy spodního prádla a negližé majiteli řetězců s oblečením. Důkladně se připravují, ale udělají jednu drobnou chybu. Jakou a jak to celé dopadne? Zajděte si v sobotu do šumperského divadla.

Nedělní pohádka: Králíci z klobouku 
KDY: neděle 20. září od 10 hodin
KDE: Dům kultury Šumperk
ZA KOLIK: 70 korun

Po Kocourku Modroočkovi a Maxipsu Fíkovi přichází Divadlo Špílberg s dalším atraktivním titulem - jevištní podobou příběhů dvou králíků - Boba a Bobka.
I tentokrát je uvidíte v muzikálové podobě. Osm nových písniček k nim vytvořila dvojice renomovaných tvůrců - hudební skladatel Petr Skoumal a textař a básník Pavel Šrut.