OLOMOUCKO

Týden vojenské historie
KDY: sobota 20. a neděle 21. srpna od 9 do 18 hodin
KDE: Pevnost poznání, Korunní pevnůstka, Olomouc
ZA KOLIK: 50 korun

Pokud máte rádi historii a chcete se také dozvědět něco nového o areálu Korunní pevnůstky, stavte se do Pevnosti poznání v rámci Týdne vojenské historie. Pořadatelé připravili na tento víkend speciální workshop, který vás zavede na místa, kde se psaly dějiny Olomouce. Seznamte se s jednou z mála dochovaných částí slavné olomoucké pevnosti. S lektorem Pevnosti poznání si oblečete uniformu, nabijete dělo a během prohlídky poznáte všechny vojenské funkce areálu Korunní pevnůstky, včetně jeho tajemství psaných kurentem (německá obdoba novogotického kurzívního písma používaná od 16. století až téměř do poloviny 20. století, pozn. red.).

V rámci programu Týdne vojenské historie se můžete těšit na tyto aktivity

  • Historická děla na Korunní pevnůstce
  • Den s Armádou ČR
  • Přelet JAS-39 Gripen
  • Dny otevřených dveří Domu armády Olomouc
  • Komentované prohlídky a výstavy
  • Zpřístupnění Správního archivu Armády ČR
  • Písková socha Marie Terezie
  • Mezinárodní festival vojenských hudeb

JAS-39 GripenJAS-39 GripenZdroj: Deník/Petr Kinšt

Z pohádky do pohádky
KDY: sobota 20. srpna od 14 hodin
KDE: Zámek Náměšť na Hané
ZA KOLIK: dospělí 100 korun, snížené 80 korun

Už jste někdy putovali z pohádky do pohádky? V Náměšti na Hané k tomu budete mít o víkendu skvělou příležitost. Na zámku se budou konat divadelní pohádkové prohlídky, která vás zavedou až do čtyřech pohádek!

Hasičské slavnosti
KDY: sobota 20. srpna od 10 do 23 hodin
KDE: amfiteátr, Zámecká náměstí 733, Velká Bystřice
ZA KOLIK: zdarma

Sbor dobrovolných hasičů Velká Bystřice si připravil dopolední a odpolední soutěže v požárním útoku a večerní zábavu se skupinou Negativ. Nezapomnělo se ani na bohaté občerstvení, které bude k dispozici po celý den.

Dino Expo & Show & Spiders
KDY: sobota 20. a neděle 21. srpna od 10 do 18 hodin
KDE: Výstaviště Flora, Olomouc
ZA KOLIK: 300 / 250 korun (děti do 2 let zdarma)

Přijďte se podívat na výstavu dinosaurů na Výstavišti Flora Olomouc. Čekají na vás obří pohybující se dinosauři, na kterých se můžete svést, živí pavouci, štíři a hmyz, skákací hrad, filmy pro děti i dokumentární filmy.

Dinosauří show v Kolíně, červenec 2022.Ilustrační foto.Zdroj: Deník/Michal Bílek

PROSTĚJOVSKO

Tatriáda v Protivanově
KDY: sobota 20. srpna od 14 hodin
KDE: křižovatka ulic Sokolská a U Hřiště, Protivanov
ZA KOLIK: zdarma

Akce, kde nebude nouze a velké tatrovky se bude v sobotu 20. srpna v Protivanově. Fanoušci se můžou scházet na křižovatce ulic Sokolská a U Hřiště, kde budou o tatry zakopávat na každém rohu.

Pohádkový les
KDY: sobota 20. srpna od 13 hodin
KDE: kemp Žralok, Plumlov

Pohádkový les na Plumlově otevře své brány ve 13.30 a uzavře je v 17 hodin. Letos je navíc možnost si vybrat ze dvou pohádkových tras, z nichž jedna má 1,5 kilometru a druhá 2,5 kilometru. Připravený bude i doprovodný program jako hasičská pěna, projížďky na koních, kreslení křídami, malování na obličej, pohádková tombola, lesní bar, skákací atrakce, soutěže a spousta dalšího.

Pohádkový les ve Žraloku - 17. 8. 2019Pohádkový les ve Žraloku - 17. 8. 2019Zdroj: Deník / Tomáš Kiss

Zámecký ples pod hvězdami
KDY: sobota 20. srpna od 19 hodin
KDE: Zámek Čechy pod Kosířem
ZA KOLIK: 300 korun

Nechejte se unést nádhernou atmosférou plesu pod hvězdami, kterou si pro veřejnost připravil zámek Čechy pod Kosířem. Na programu je vystoupení a workshop Kristýny Coufalové a porotce Stardance Jana Tománka.

Večerem provázel osmnáctičlenný orchestr Swingband Olomouc a klavírní virtuóz Elly Jay.Zámecký ples 2019.Zdroj: Deník / Hana Nevrlá

Castle rave
KDY: sobota 20. srpna od 15 hodin
KDE: zámek, Družba, Prostějov
ZA KOLIK: vstupné zámek: 200 korun(platí i na afterparty), pouze afterparty: 100 korun

Od odpoledních hodin budou místní djs hrát pohodové tóny melodického drum and bassu a připraví atmosféru pro naše zahraniční hosty z Rakouska a Slovenska. Program na zámku vyvrcholí vystoupením hlavních hostů Paul SG (AT) & Grňa (SK). O půlnoci pokračuje afterparty v Družbě. Paul SG, majtel labelu Jazzsticks Recordings, kterého dolní Grňa na saxofon, tohle bude lahůdka! Předskakovat jim bude další vážený host JAY ROME (AT), majtel labelu BLU SAPHIR RECS, který si střihne hned dva sety: první na zámku a druhý extra deep set na afterparty v klubu DRUŽBA. Spolu s ním vystoupí s jazykem jako břitva a cenami ověnčený a vynikající MC TRCHI. Nebude chybět ani kvalitní support v podání osvědčených borců: HARRY JUNIOR & KOBYLKA DRUMS, MYSLO CRUE, ABSURDIO,  BURY, DENULA & KUBA. Jelikož se zámek nachází v centru města hrát se bude do půlnoci. Ale nemusíte se bát!! Je připravená afterparty, kde platí vstupenka ze zámku a čeká vás našlapaný line up po taktovkou Olomoucké crew BASS ELEMENTZ, kde spolu s nimi zahraje special deep set náš host JAY ROME (AT).

HRANICKO A PŘEROVSKO

MAC Czech 2022
KDY: od čtvrtku 18. do neděle 21. srpna 
KDE: letiště, Drahotuše

Mezinárodní soutěže obřích akrobatických modelů MAC Czech 2022 se zúčastní 45 nejlepších pilotů obřích akrobatických modelů z osmi evropských zemí. Hlavní soutěžní dny jsou sobota a neděle, občerstvení je zajištěno
čtvrtek 18. srpna
9.00–16.00 organizovaný trénink
⋅pátek 19. srpna
9.00–12.30 povinné sestavy
13.30–17.00 povinné sestavy
⋅sobota 20. srpna
8.30–12.00 tajné sestavy
12.30–16.00 povinné sestavy
16.30–18.30 free style (na hudbu)
⋅neděle 21. srpna
8.30–12.00 tajné sestavy
13.00–15.00 free style (na hudbu)
16.00 vyhlášení výsledků ukončení soutěže

Slavnostní zahájení XXXIV. kovářského fóra
KDY: sobota 20. srpna od 18 hodin
KDE: hrad Helfštýn, Týn nad Bečvou
ZA KOLIK: 150/80 korun, děti do 6 let zdarma, rodinné 300 korun

Poslední srpnový týden bude na hradě Helfštýn opět patřit vybranému kovářskému týmu, který do helfštýnské sbírky zhotoví další hodnotné dílo. Představení kovářského týmu bude v 18 hodin a večer zakončí koncert cimbálové muziky. Mistry černého řemesla mohou návštěvníci vidět v rámci vstupu do hradu, a to v historické hradní kovárně na třetím nádvoří během následujícího týdne mimo pondělí, do pátku 26. srpna.

Na Helfštýně začalo v sobotu odpoledne Kovářské fórum. Po celý týden bude vznikat pod rukama ukrajinského uměleckého kováře Ilji Popiuka a jeho pomocníků artefakt, který se stane součástí hradní expozice. Autor získal za své exponáty, vystavené během meziKovářské fórum 2017.Zdroj: Dagmar Rozkošná

Letní obecní slavnosti
KDY: sobota 20. srpna od 15 hodin
KDE: sportovní areál, Jezernice
ZA KOLIK: zdarma

Letní obecní slavnosti ve sportovním areálu v Jezernici slibují atrakce pro děti, myslivecké speciality, dobroty z udírny, bezmasé pochoutky. Hraje Moravská Veselka, JAWA revival Věry Špinarové a Hazydecay.

Rock Drey Fest 2022
KDY: sobota 20. srpna od 14 hodin
KDE: Letní kino, Hranice
ZA KOLIK: v předprodeji 390 korun, na místě 500 korun

V hranickém letním kině si přijdou na své fanoušci revivalových kapel. Tradiční Rock Drey Fest rozburácí Hranice už po dvacáté jedné. Pódium tentokrát opanují revivalové verze legendárních kapel Metallica, Nirvana, Ramstein, System of a Down, Iron Maiden, Ozzy Osbourne, Green Day, v případě velmi nepříznivého počasí se akce přesouvá do sokolovny.

Ozzy Osbourne Revival v HranicíchOzzy Osbourne Revival. Ilustrační fotoZdroj: DENÍK/Bára Jestřebská

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Revival Invaze
KDY: pátek 19. srpna od 19 hodin
KDE: Pavlínin dvůr, Šumperk
ZA KOLIK: v předprodeji 250 korun, v den konání akce 300 korun

V šumperském Pavlínině dvoře se můžeme těšit na 14. ročník oblíbeného festivalu Revival Invaze. Pravý revivalový mejdan v podání kapel Rolling Stones revival Brno, AC/DC a Rokových lišáků začne v pátek 19. srpna přesně v 19 hodin. Tak to přijďte rozjet!

V Sušici zahráli AC/DC Czech revival 2016Ilustrační foto.Zdroj: Deník: Barbora Zoubková

My dva a muzikál
KDY: sobota 20. srpna od 17 do 19 hodin
KDE: Letní divadlo, Jeseník
ZA KOLIK: v předprodeji 100 korun, v den konání akce 120 korun

Hudební vystoupení muzikálových zpěváků z pražských divadel - Vojtěcha Dingy a Violy Richterové.
Zazní skladby z muzikálů Fantom opery, Jesus Christ Superstar, Limonádový Joe, Bídníci, Rebelové, Drákula, Čas růží, Noc na Karlštejně, Dirty Dancing, Moulin Rouge a Hello, Dolly. Prodej vstupenek v rezervačním systému MKZ Jeseník.

Hry bez hranic
KDY: neděle 21. srpna od 14 hodin
KDE: park u skláren, Rapotín
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Pořádné soutěžní klání bude připravené na nedělní odpoledne v Rapotíně. Zabalte si sportovní oblečení a bojovnou náladu a vyrazte na Hry bez hranic. K večeru zahraje i skupina Avalon a chybět nebude ani občerstvení a posezení.

Lidová architektura
KDY: neděle 21. srpna od 15 hodin
KDE: Vlastivědné muzeum, Šumperk
ZA KOLIK: 50 korun, děti do 3 let zdarma

Na komentovanou prohlídku ve Vlastivědném muzeu v Šumperku se můžete přijít podívat v neděli 21. srpna. Poznání lidové architektury může podpořit zájem o záchranu a zachování hodnotných dokladů minulosti. Výstavou provede etnografka Mária Kudelová.