Již v únoru určili svého lídra Piráti. V Šumperku je do místních voleb povede Zdeňka Dvořáková Kocourková. V současnosti zastává post radní Olomouckého kraje, komunální političkou byla od roku 2014.

„Chci aktivně tlačit příslušné instituce k řešení obchvatu města, aby se ulevilo obyvatelům a vyřešila se trvale narůstající dopravní zátěž. Dále chci prioritně řešit přírodě blízká protipovodňová opatření, realizovat rekonstrukci domu kultury a zatraktivnit naše město pro turisty a podnikatele,“ uvedla.

Lídra pro komunální volby před několika dny odtajnilo i hnutí ANO. V Šumperku jej povede senátor za Šumpersko a Jesenicko a šéf organizace Pontis Miroslav Adámek.

„Pozici lídra hnutí ANO a nezávislí jsem přijal s pokorou, ale i s velkým odhodláním. Pokud získáme dostatečnou podporu od voličů, jsem připraven přijmout zodpovědnost a vést radnici. I když vím, jak náročná práce to je,“ prohlásil Miroslav Adámek.

Kandidátku skládá i hnutí Šumperáci, které tvoří TOP 09 se Starosty a nezávislými a další nezávislé osobnosti. Jednou z jeho priorit bude rovněž obchvat Šumperka.

„Jméno lídra ještě řešíme. Máme několik kvalitních osobností, na začátku června by mělo být jasno,“ řekl zastupitel za Šumperáky Ondřej Polák.

Starosta opět kanididuje

Kandidátku ODS povede radní města Roman Macek.

V čele uskupení Pro Šumperk tvořeného KDU-ČSL a nezávislými osobnosti má stanout dosavadní starosta Šumperka Tomáš Spurný. „Osvědčil se jako výborný starosta,“ zní z hnutí.

Nezávislá volba, za niž se před čtyřmi lety o post zastupitele ucházel bývalý starosta Zdeněk Brož, o sestavení kandidátky jedná.

Sociální demokraté patrně složí kandidátku se Zelenými.

„Kandidátka je v tuto chvíli v jednání. Je vysoce pravděpodobné, že ČSSD nebude kandidovat samostatně,“ řekl předseda místní organizace ČSSD Jakub Šnapka, který je nejpravděpodobnějším adeptem na lídra uskupení.